Piątek 19 kwietnia 2024

Pierwszaki posadzą drzewka

Rusza II edycja akcji „A ja sosnę przerosnę” skierowanej do uczniów klas pierwszych szkół podstawowych z terenu powiatu bełchatowskiego. Chęć wzięcia udziału w tej inicjatywie Starostwa Powiatowego w Bełchatowie zgłosiły już 22 placówki, w tym 500 uczniów. Jedynym warunkiem jest nadesłanie przez dyrektorów szkół do końca listopada 2014r. karty zgłoszenia ucznia.

„Mając na uwadze ogromną rolę, jaką drzewa odgrywają w środowisku, uroczyście ślubuję dbać o swoje nowo posadzone drzewko, nie tylko od święta, ale przez cały rok, dbać o wszystkie inne drzewa, nie niszczyć drzew, zwracać uwagę osobom,  które  nie dbają o drzewa lub je niszczą” -

tak brzmi treść ślubowania, które wypowie każdy pierwszoklasista biorący udział w drugiej edycji akcji Starostwa Powiatowego w Bełchatowie pod nazwą „A ja sosnę przerosnę”.

- Głównym założeniem tej inicjatywy jest wzrost świadomości środowiskowej, budowanie więzi emocjonalnej z przyrodą, uświadomienie najmłodszym dzieciom korzyści z obecności drzew w naszym otoczeniu – mówi Jolanta Pawlikowska, Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Bełchatowie.

Akcja „A ja sosnę przerosnę” skierowana została do uczniów klas pierwszych szkół podstawowych z terenu powiatu bełchatowskiego. Chęć wzięcia udziału w tej inicjatywie Starostwa Powiatowego w Bełchatowie zgłosiły 22 placówki, w tym 500 uczniów. Jedynym warunkiem jest nadesłanie przez dyrektorów placówek do końca listopada 2014r. karty zgłoszenia ucznia. Szkoła, która zgłosi swój udział w akcji, przeprowadzi cykl zajęć edukacyjno - dydaktycznych na temat wpływu drzew na środowisko, naukę rozpoznawania podstawowych gatunków drzew, a także lekcje o cyklach rozwoju drzewa. Placówki otrzymają sadzonki wierzby Hacuro Nishiki, zakupione przez starostwo. Sadzonki te zostaną następnie przekazane każdemu dziecku, by wspólnie z rodzicami, dziadkami lub opiekunami, posadziło je na terenie powiatu bełchatowskiego. Sadzenie drzewka  musi zostać udokumentowane fotograficznie. Zdjęcie powinno przedstawiać drzewko wraz z uczestnikiem akcji oraz ewentualnych pomocników (rodzice, dziadkowie, opiekunowie). Za uczestnictwo w akcji „A ja sosnę przerosnę” przygotowano dla szkół nagrody w postaci sprzętu elektronicznego.

WOŚRiL