Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Czwartek 25 kwietnia 2024

Plon niesiemy, plon ...

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 2 =
Największym w roku świętem dla rolników są dożynki, w czasie których oddaje się hołd ciężkiej pracy gospodarskiej i dziękuje Bogu i Ziemi za plony. Tradycją samorządu Powiatu Bełchatowskiego jest organizowanie dożynek wraz z władzami gmin co roku w innej miejscowości. Tegoroczne odbyły się 19 sierpnia w Zelowie.

Największym w roku świętem dla rolników są dożynki, w czasie których oddaje się hołd ciężkiej pracy gospodarskiej i dziękuje Bogu i Ziemi za plony. Tradycją samorządu Powiatu Bełchatowskiego jest organizowanie dożynek wraz z władzami gmin co roku w innej miejscowości. Tegoroczne odbyły się 19 sierpnia w Zelowie, a ich gospodarzami byli Szczepan Chrzęst – Starosta Bełchatowski i Edward Olszewski – Przewodniczący Rady Powiatu oraz Urszula Świerczyńska – Burmistrz Zelowa i Wincenty Berliński – Przewodniczący Rady Miejskiej.

Zaproszenie do udziału w Powiatowych Dożynkach w Zelowie przyjęło wielu gości: delegacje rolników z poszczególnych gmin, władze samorządowe gmin, powiatu i województwa, parlamentarzyści, przedsiębiorcy, przedstawiciele regionów partnerskich, duchowieństwo, organizacje społeczne i setki mieszkańców. Rangę wydarzenia podkreśliła obecność licznych pocztów sztandarowych.

Uczestnicy Święta Plonów uformowali barwny korowód na czele z orkiestrą dętą OSP Zelów. Niesione przez rolników w ludowych strojach wieńce stanowiły integralny i niepowtarzalny element dożynkowego orszaku. Zaniesiono je do kościoła pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, a w trakcie nabożeństwa poświęcono.

Obchody rolniczego święta kontynuowano na stadionie ZKS „Włókniarz”. Część oficjalna uroczystości prowadzona przez Agnieszkę First, Naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Powiatu w Starostwie Powiatowym w Bełchatowie, miała charakter gali, w trakcie której starostowie dożynek, tj. Barbara Biesaga*  i Zdzisław Bębnowski** przekazali gospodarzom bochenek chleba z prośbą, by sprawiedliwie go dzielili.

 *Barbara Biesaga – wraz z mężem Maciejem prowadzi kilkudziesięciohektarowe gospodarstwo rolne w miejscowości Bocianicha, w gminie Zelów. Gospodarstwo ukierunkowane jest na hodowlę bydła mlecznego. Państwo Biesaga są członkami Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, a w ubiegłym roku otrzymali złotą odznakę Federacji. Plony z uprawianego areału przeznaczane są w całości na paszę dla bydła. Uprawę stanowią zboża, użytki zielone i kukurydza.

**Zdzisław Bębnowski – wraz żoną Mirosławą prowadzi 60-cio hektarowe gospodarstwo rolne w miejscowości Dąbrowa, w gminie Zelów. Gospopdarstwo ukierunkowane jest na produkcję mleka. Obecna obsada stada to 60 sztuk bydła, w tym 37 krów o średniej rocznej wydajności 7300 l. mleka. Uprawę stanowią zboża, użytki zielone oraz kukurydza z przeznaczeniem na paszę. Pan Zdzisław jest przedstawicielem rolników Gminy Zelów w Izbach Rolniczych Powiatu Bełchatowskiego. Dodatkowo prowadzi działalność gospodarczą w kierunku inseminacji zwierząt i dystrybucji kolczyków dla zwierząt.

Chleb, pieczony z zebranych danego roku zbóż, symbol pracy, ale także dostatku i sprawiedliwości, ma szczególne znaczenie w polskiej kulturze i  dożynkowych obrzędach. Gospodarze ucałowali go z szacunkiem, podziękowali i życzyli wszystkim, by nigdy nie zabrakło go w żadnym domu. Tradycją Dożynek Powiatowych jest także częstowanie chlebem wszystkich gości. Każdy mógł skosztować wypieków z  tegorocznej mąki i każdy mógł podziwiać z bliska wieńce dożynkowe  przekazane gospodarzom dożynek przez delegacje gmin. Wieńce ustawione przy estradzie, uplecione ze słomy, kłosów, kwiatów, zdobione kolorowymi wstążkami, owocami i ziarnami zachwycały różnorodnymi formami i kunsztem wykonania.

 

W swoich okolicznościowych przemówieniach starosta Szczepan Chrzęst i burmistrz Urszula Świerczyńska podkreślili wyjątkowe znaczenie pracy rolników dla dobra nas wszystkich. Podziękowali za trud i zaangażowanie, życzyli przychylności aury i urodzaju oraz powszechnego szacunku, na który praca na roli zasługuje jak żadna inna. W uznaniu za wysiłek wkładany w rozwój swoich gospodarstw i osiągane wyniki w hodowlach czy uprawach wyróżnieni zostali gospodarze z poszczególnych gmin. Z rąk włodarzy Powiatu Bełchatowskiego i Gminy Zelów odebrali oni statuetki i listy gratulacyjne. Wyróżnieni zostali w ten sposób następujący rolnicy:

1. Daniel Kościański – Wielopole, gm. Bełchatów
Gospodarstwo nastawione jest przede wszystkim na hodowlę trzody chlewnej, której jest obecnie 650 sztuk, a rocznie 2000 sztuk. Na 33 ha uprawiane są zboża jare i ozime oraz ziemniaki, które wykorzystywane są na własny użytek i stanowią paszę dla zwierząt. Pan Daniel ciągle inwestuje w rozwój gospodarstwa. Kupił już automatyczne podajniki na paszę oraz wodę, specjalne silosy. Ziemia Pana Daniela to klasyczna ojcowizną, na której gospodarowali jego dziadek i ojciec.

2. Grzegorz Kałużny -  Zalasy, gm. Rusiec
Gospodarstwo o powierzchni 30 ha obsiane jest takimi zbożami jak: kukurydza, pszenżyto, żyto, mieszanki zbożowe jare. Pozostałe grunty to użytki zielone. Pan Grzegorz posiada nowoczesne, w pełni dostosowane do warunków unijnych gospodarstwo specjalizujące się w produkcji mleka. Obecnie posiada 30 szt. bydła mlecznego. Średni dzienny udój od jednej krowy to 20 l. mleka, roczna sprzedaż wynosi ok. 150 tys. litrów. Gospodarz ten posiada nową oborę wyposażoną w dojarkę bezprzewodową i zgarniak do obornika, kombajn zbożowy, sieczkarnię do kukurydzy oraz 5 ciągników.

 

3. Anita i Zbigniew Mielczarkowie – Marcelów gm. Szczerców
Gospodarstwo o powierzchni ponad 100 ha specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego i opasów. Obecny stan bydła wynosi 100 szt., w tym bydła mlecznego ok. 50 szt. Sprzedaż mleka w 2011 r. wyniosła ok. 350 tys. litrów. Gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane i ciągle modernizowane. W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich małżeństwo zakupiło nowe maszyny rolnicze, m.in.: ciągnik, agregaty podorywkowe, agregat siewny, pług obracalny, rozrzutnik, wóz asenizacyjny.
 

4. Sylwester Skóra -  Łękińsko gm. Kleszczów
Pan Sylwester od 4 lat prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 19 ha. Głównymi uprawami roślinnymi są jęczmień, pszenżyto oraz zboża wykorzystywane do produkcji pasz. Gospodarstwo zajmuje się hodowlą trzody chlewnej.

 

5. Mieczysław Olszewski – Gręboszów gm. Drużbice
Prowadzi gospodarstwo o powierzchni 40 ha, głównie nastawione na chów bydła. Obecnie liczy ok. 90 szt. Uprawia zboża oraz kukurydzę. Gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane. Pan Mieczysław bierze czynny udział w życiu społecznym wsi i gminy, był radnym gminnym w latach 2002-2006 i starostą dożynek powiatowych w 2008 r.

 

6. Piotr Młynarczyk – Pawłowa gm. Zelów
Gospodarstwo o powierzchni 21 ha ukierunkowane jest na produkcję mleczną. Roczna sprzedaż wynosi 110 tys. litrów mleka.


7. Kazimierz Buczyński – Karczmy gm. Zelów
Pan Kazimierz zajmuje się uprawą  kwiatów na powierzchni 3200 m², w tym 2200 m² to powierzchnia ogrzewana. Specjalizuje się w kwiatach balkonowych, rabatowych, bylinach.

8. Mariola i Andrzej Gocałkowie – Zalesie gm. Zelów
Gospodarstwo o powierzchni 90 ha ukierunkowane jest na produkcję mleczną. Roczna produkcja w gospodarstwie wynosi 300-350 tys. litrów mleka.


9. Zdzisław i Leokadia Grzybkowie – Kowalce gm. Kluki
Państwo Grzybkowie prowadzą 43 hektarowe gospodarstwo wraz z córką. Ukierunkowane jest ono na hodowlę świń w cyklu zamkniętym (czasami dochodzi do 90 szt.) oraz hodowlę byków – do 20 szt. Uprawiają żyto, pszenżyto, pszenicę, owies, reszta to użytki zielone. Zboża te wykorzystywane są na użytek własny. Gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane: 3 ciągniki, kombajn zbożowy i ziemniaczany, zbiorniki na gnojówkę, płyta gnojowa.

Płyta stadionowego boiska stała się tego dnia miejscem piknikowania całych rodzin. Gminy z powiatu bełchatowskiego przygotowały na dożynki stoiska, które kusiły odwiedzających zapachami m.in. domowych ciast, swojskich kiełbas i kaszanek, marynowanych ogórków i grzybów. Należy dodać, że samorząd Powiatu Bełchatowskiego wsparł finansowo przygotowanie tego poczęstunku (3 000 zł dla gminy). Gospodynie miały dużo pracy, bowiem chętnych na  skosztowanie wiejskiego jadła nie brakowało. Najmłodsi mieszkańcy gminy Zelów, ale nie tylko, bawili się w wesołym miasteczku i podczas przygotowanych specjalnie dla nich animacji. Z kolei występy estradowe wielu artystów dostarczały wrażeń estetycznych i duchowych. Wachlarz zaprezentowanego repertuaru był naprawdę szeroki od ludowych pieśni i tańców w wykonaniu zespołów Kurówek - Kurów  z gminy Zelów i „Lasowiacy” ze Stalowej Woli, poprzez polskie i zagraniczne przeboje w aranżacji Laudate Dominum, covery Anny Jantar do klasyki rocka i muzyki pop w wykonaniu gwiazdy wieczoru - Roberta Janowskiego z zespołem oraz dyskoteki pod gwiazdami na zakończenie Święta Plonów.

 

Zgodnie z powiatową tradycją przechodni sierp – symbol dożynek, został przekazany gospodarzowi przyszłorocznego święta. Odebrał go Kazimierz Hudzik - Sekretarz Gminy Kleszczów.

Należy dodać, że wyrazy szacunku i uznania za ciężką pracę gospodarzy w powiecie bełchatowskim wraz z najlepszymi życzeniami pomyślności i upominkami złożyli na ręce Starosty Bełchatowskiego przedstawiciele regionów partnerskich, tj. Powiatów Kętrzyńskiego, Myślenickiego, Proszowickiego, Stalowowolskiego i Rejonu Solecznickiego.

Organizacja dożynek powiatowych jest przedsięwzięciem niełatwym, ale także kosztownym. Co roku jest ona wspierana przez lokalnych przedsiębiorców i duże firmy, które w ten sposób podkreślają swoją obecność w regionie, utrwalają markę, ale i również oddają szacunek rolniczej braci. Samorząd Powiatu Bełchatowskiego oraz samorząd Gminy Zelów składają firmom i wszystkim osobom zaangażowanym w organizację Dożynek Powiatowych w Zelowie serdeczne podziękowania za udzieloną pomoc i wsparcie. Wizytówki sponsorów tegorocznego Święta Plonów znajdują się w zakładce Dożynki Powiatowe 2012.

 

 

Zapraszamy do obejrzenia w Galeriach  fotorelacji z Dożynek Powiatowych w Zelowie, a w niej 150 zdjęć, na których  zostały utrwalone najważniejsze fragmenty tego wydarzenia. 

 



Agnieszka Zawodzińska, Wydział Promocji i Rozwoju Powiatu

← powrót