Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Czwartek 25 kwietnia 2024

Podróże ekologiczne kształcą i bawią

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 8 =
Jednoczesne lekcje przyrody, geografii i historii odbyła grupa uczniów z Woli Wiązowej, która pojechała do Ojcowskiego Parku Narodowego. Z kolei gimnazjaliści z PG nr 1 w Bełchatowie zwiedzali Muzeum Przyrodnicze w Łodzi. Wyjazdy sfinansowało bełchatowskie starostwo
Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Woli Wiązowej na wycieczce do Ojcowskiego Parku Narodowego

W ramach edukacji ekologicznej mieszkańców samorząd powiatu bełchatowskiego współorganizuje ze szkołami i placówkami opiekuńczymi wycieczki, warsztaty i zajęcia w miejscach atrakcyjnych przyrodniczo, gdzie w przyjemnie i pożytecznie zdobywa się wiedzę o środowisku i jego ochronie. Do końca czerwca wydział ochrony środowiska w starostwie, koordynujący ww. przedsięwzięcia, zrealizuje w sumie 31 wyjazdów ekologicznych. Koszt jednego wynosi od 1 000 zł do 4 000 zł.
 

Blisko 50 uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Woli Wiązowej uczestniczyło w wyjeździe ekologicznym do Ojcowskiego Parku Narodowego. Dzieci zwiedziły Muzeum Przyrodnicze im. W Szafera, w którym poznały charakterystykę geologiczną, krajobrazową, botaniczną i zoologiczną parku. Po przygotowaniu teoretycznym wyruszyły w teren. Na trasie wycieczki znalazła się Jaskinia Łokietka, Wąwóz Ciasne Skałki zakończony Krakowską Bramą, Dolina Prądnika z widokiem na Górę Koronną, skałkę Rękawica, Jaskinię Ciemną i Igłę Deotymy. Ekologiczną wyprawę zakończyło zapoznanie się z hodowlą pstrąga w stawach zagospodarowanych na terenie OPN.

Uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 1 w Bełchatowie pojechali na lekcję biologii do Muzeum Przyrodniczego w Łodzi. Na zajmującej około 300 m kw. wystawie znajduje się ponad 1600 eksponatów, w tym gatunki zwierząt rzadko prezentowanych w krajowych muzeach, jak np. słoń  indyjski i hipopotam. Ciekawa jest również kolekcja ptaków krajowych, obejmująca około 320 okazów reprezentujących 195 gatunków oraz zbiór muszli mięczaków, liczący 350 okazów należących do 311 gatunków. W sali paleontologicznej młodzież podziwiała szkielety mamuta,  nosorożca włochatego i niedźwiedzia jaskiniowego oraz czaszkę tura, będącą symbolem łódzkiego muzeum.
 

Przypominamy, że o sfinansowanie podobnych przedsięwzięć, służących edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży,  mogą zwracać się do starosty bełchatowskiego szkoły i placówki opiekuńczo-wychowawcze składając stosowny wniosek do 31 sierpnia każdego roku.


Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa

Starostwo Powiatowe w Bełchatowie

← powrót