Czwartek 25 kwietnia 2024

Pokonać swoje słabości, nie tylko dla medali

Dzięki przychylności Dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Szczercowie oraz ogromnemu zaangażowaniu nauczycieli i uczniów odbyła się 30 listopada „Olimpiada w konkurencjach nieolimpijskich” z udziałem drużyn reprezentujących kilka placówek szkolno-wychowawczych z powiatu. Inicjatywa stowarzyszenia „Kuźnia życzliwości”, adresowana do osób niepełnosprawnych, miała nie tylko bawić, ale kształtować postawę otwartą na pomoc, współpracę, budować poczucie przynależności do grupy oraz zrozumienie i wzajemną akceptację.
glowne
Uczestnikami olimpiady byli uczniowie: Szkoły Podstawowej nr 1 im. Stanisława Jachowicza z oddziałami integracyjnymi w Bełchatowie, Szkoły Podstawowej nr 8 im. Jana Brzechwy z oddziałami integracyjnymi w Bełchatowie, Szkoły Podstawowej im. ks. Józefa Baranowicza w Szczercowie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Szczercowie, wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Janusza Głuchowskiego w Bełchatowie oraz podopieczni stowarzyszenia „Kuźnia życzliwości”. Warto podkreślić, że ich obecność nie byłaby możliwa, gdyby nie otwartość opiekunów i pozytywna odpowiedź na nasze zaproszenie. Przyjęli je również i swą obecnością uświetnili wydarzenie: Grzegorz Gryczka, wicestarosta bełchatowski, Krzysztof Kamieniak, wójt Gminy Szczerców, Barbara Szczepanik, Przewodnicząca Rady Gminy Szczerców.

Imprezę rozpoczęła niecodzienna rozgrzewka, która wciągnęła wszystkich, bo odbyła się w muzycznych rytmach. Następnie przyszedł czas na bardzo różnorodne konkurencje, w których każdy, bez wyjątku, odnosił swoje osobiste zwycięstwo. Najważniejsze w igrzyskach olimpijskich jest nie zwyciężyć, ale wziąć w nich udział. Podobnie, jak w życiu osób niepełnosprawnych, nie jest ważne triumfować, ale zmagać się z samym sobą.

Był czas na sportowe wyzwania i na uzupełnienie utraconych kalorii. Podczas wspólnej zabawy były układy taneczne w rytmach zumby, tańce przy dźwiękach zespołu muzycznego ZSP w Szczercowie o wdzięcznej nazwie „Sonia i Przyjaciele”. A kiedy wspólna, sportowa zabawa dobiegła końca przyszedł czas nagrodzenie wszystkich tych, którzy pobili własne rekordy życiowe. Otrzymali oni medale olimpijskie, specjalnie zaprojektowane na „Olimpiadę w konkurencjach nieolimpijskich”. Na zakończenie, z okazji przypadającego 5 grudnia Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, podziękowano tym, bez pomocy których realizacja przedsięwzięcia, jak również wielu innych, nie byłaby możliwa. Wyrazem naszej wdzięczności za dotychczasową bezinteresowną pomoc w spełnianiu marzeń były upominki, które z rąk wicestarosty i wójta otrzymała liczna grupa uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Szczercowie. Olimpiada odbyła się w ramach cyklu „Od mojej aktywności do aktywnej społeczności”.
Andrzej Klimas
Kuźnia życzliwości