Piątek 19 kwietnia 2024

Połączone siły przeciw narkotykom

Studenci Społecznej Akademii Nauk we współpracy z bełchatowskimi policjantami rozpoczęli kampanię profilaktyczną przeciwko narkotykom i dopalaczom pod hasłem „Superkampania – NIE dla ćpania! Nie wciągnij własnego życia!”. Akcja dotrze bezpośrednio do młodzieży w ponad 20 szkołach, w których odbędą się tematyczne zajęcia i spotkania.
glowne
Pierwszym etapem działania profilaktycznego, przygotowanego przez bełchatowskich żaków działających w Kole Naukowym Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Społecznej Akademii Nauk Wydziału w Bełchatowie wspólnie z kadrą Akademii Profilaktyki Społecznej Akademii Nauk, Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Bełchatowie, Stowarzyszeniem Katolicka Akcja Antynarkotyczna KARAN oraz Kliniką Leczenia Uzależnień WOLEMD w Dubiu, było seminarium naukowo-metodyczne dla dyrektorów szkół, nauczycieli oraz zainteresowanych rodziców.
Ponad 100 uczestników wydarzenia wysłuchało wykładów i prelekcji cenionych pracowników naukowych oraz doświadczonych praktyków. Refleksjami o uzależnieniach, ich skutkach oraz najaktualniejszą wiedzą o metodach zapobiegania podzielili się: prof. Adam Jaworski, prof. Grzegorz Ignatowski i dr Adam Gogacz z Akademii Profilaktyki Społecznej Akademii Nauk, mł. insp. Tomasz Jędrzejczyk i nadkom. Arkadiusz Stawiarski z Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie, reprezentujące Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Bełchatowie: Elżbieta Świerczyńska-Musiał, Katarzyna Marczak i Joanna Samburska, Lucyna Januszewska ze Stowarzyszenia Katolicka Akcja Antynarkotyczna „KARAN”, a także studentki Aleksandra Słonina i Martyna Suchcicka z Koła Naukowego Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji SAN i licealistka Julia Bugaj z Samorządowego Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Bełchatowie.

Kolejnym etapem kampanii, który potrwa do 17 kwietnia, są warsztaty profilaktyczne dla gimnazjalistów, prowadzone przez studentów kierunku pedagogika o specjalności resocjalizacja z profilaktyką społeczną i prewencją kryminalną bełchatowskiego wydziału Społecznej Akademii Nauk z czynnym udziałem policjantów. Do organizatorów wpłynęły już zaproszenia do przeprowadzenia zajęć warsztatowych od 23 szkół. W tym samym czasie prowadzone będą przez policjantów i ekspertów spotkania dyskusyjne oraz prelekcje dla rad pedagogicznych i rodziców.

W programie kampanii znalazło się też badanie ankietowe diagnozujące skalę problemu uzależnień narkotykowych w środowisku bełchatowskiej młodzieży oraz upowszechnienie idei profilaktyki rówieśniczej.

Kampanię profilaktyczną „Superkampania – NIE dla ćpania! Nie wciągnij własnego życia!” patronatami objęli: Waldemar Wyczachowski - Starosta Bełchatowski, a także Prezydent Bełchatowa, Burmistrz Zelowa oraz Wójtowie Gmin: Bełchatów, Drużbice, Kluki, Kleszczów, Szczerców i Rusiec.
Katarzyna Kasznicka
Asystent Dyrektora Biura