Czwartek 28 marca 2024

Polsko-niemiecka młodzież razem dziś i jutro

Moc atrakcji spotkała młodzież, która uczestniczyła w polsko-niemieckiej wymianie uczniów. Były to warsztaty czekoladowe, projekt integracyjny, zwiedzanie „Bronka” i udział w lekcji języka niemieckiego, następnie wizyta w największej w Europie kopalni węgla brunatnego i wspólna zabawa na dyskotece. Pełni miłych wspomnień i wiedzy o gościnnym powiecie bełchatowskim uczniowie z partnerskiego powiatu Berchtesgaden zakończyli wizytę w Polsce.
główne
Dziewiętnastu młodych Bawarczyków i tyle samo Polaków ze szkół ponadpodstawowych spędziło razem kilka dni w powiecie bełchatowskim. W przygotowanym przez starostwo programie znalazło się wiele ciekawych punktów, których celem było umożliwienie młodzieży wzajemne poznanie, integracja, zdobywanie wiedzy o naszym regionie. Kwintesencją tego spotkania był projekt plastyczny pod tytułem „Nasza wspólna przyszłość”. Uczniowie malowali kartony, a na nich symbole i hasła, które – ich zdaniem – oddają najważniejsze filary tytułowej idei. Postawiono na uczucia, wiedzę, środowisko, komunikację i pasje. Komunikowano się w j. angielskim i niemieckim, samodzielnie poszukiwano najlepszych symboli dla wyrażenia swoich myśli, bądź też wspomagano się Internetem. Efektem dwugodzinnej,intensywnej pracy była kartonowa, kolorowa budowla, którą ustawiono w hali namiotowej Powiatowego Centrum Sportu w Bełchatowie.

Zarówno hala PCS, jak też obiekty sportowe w I LO im. W. Broniewskiego, zrobiły na niemieckiej młodzieży ogromne wrażenie. Z wielkim zainteresowaniem uczniów polskich i gości spotkała się lekcja języka niemieckiego, przygotowana przez germanistów „Bronka”. Podczas zajęć młodzież przypisywała kobietom i mężczyznom typowe cechy. Młodzi ludzie doszli do wniosku, że niektórych z zachowań nie powinno się rozdzielać. Dla przykładu: zarówno kobiety, jak i mężczyźni nie lubią, kiedy ich partnerzy/partnerki nadużywają alkoholu lub palą papierosy.

Podczas warsztatów czekoladowych niemieccy goście poznali technikę produkcji czekolady i również sami przygotowali własną tabliczkę z ulubionymi dodatkami. Z kolei wizyta w bełchatowskiej kopalni uświadomiła młodym ludziom, że praca górnika, także w odkrywce, jest trudna i niebezpieczna. Kiedy młodzież przyglądała się z bliska ogromnej koparce, silny wiatr wznosił w wyrobisku tumany brązowego pyłu.

Rodziny polskich uczniów, które gościły u siebie młodzież z Bawarii, spotkały się na kolacji grillowej. Zaproszenie na nią przez Starostę Bełchatowskiego Dorotę Pędziwiatr było podziękowaniem za wsparcie w zorganizowaniu wymiany młodzieży. Wyjazd do Berchtesgadener Land polskich uczniów został zaplanowany w maju 2020 roku.

W przygotowaniu i realizacji wrześniowego programu polsko-niemieckiej wymiany uczniów pomogli także:
  • PGE GiEK S.A.
  • Społeczna Akademia Nauk Oddz. Zamiejscowy w Bełchatowie – Dyrektor Oddziału Mirosław Olszewski
  • PGE GiEK S.A. Oddz. KWB Bełchatów – Dyrektor Techniczny Sławomir Pabich
  • ZPB Centrum Dociepleń J. Maciejewski w Bełchatowie
  • Centrum Gastronomiczne „Kubuś” Michałowska Sp. J.
  • Powiatowe Centrum Sportu (dyrektor Mirosław Mielus i współpracownicy)
  • Szkoły ponadpodstawowe: I LO (dyrektor Joanna Zalejska, Magdalena Mirczak – Goslawska, Małgorzata Krysztofik, Gabriela Siewiera-Paradecka,); II LO (dyrektor Anita Szymczyk-Trawińska); ZSP nr 1 (dyrektor Piotr Mielczarek, Joanna Bogacka, Katarzyna Zwolińska), ZSP nr 2 (dyrektor Irmina Wojciechowska, Renata Forusińska, Lena Klaczyńska)
  • Arkadiusz Kubik – Wydział Edukacji w starostwie
Agnieszka Zawodzińska