Piątek 19 kwietnia 2024

Polsko-niemiecka współpraca dla firm

Zapoczątkowane rok temu kontakty w obszarze gospodarczym z partnerskim powiatem Berchtesgaden będą kontynuowane. Podczas roboczego spotkania w Bad Reichenhall starosta Waldemar Wyczachowski zaprosił przedstawicieli niemieckiego biznesu do udziału w tegorocznym, II Powiatowym Forum Gospodarczym.
gł
II Forum Gospodarcze Powiatu Bełchatowskiego planowane jest 6 i 7 kwietnia. Ubiegłoroczna inicjatywa Waldemara Wyczachowskiego, starosty bełchatowskiego potwierdziła zainteresowanie przedsiębiorców tego rodzaju wydarzeniem, podczas którego łatwo pozyskać ważne informacje, ale przede wszystkim można nawiązać kontakty biznesowe. Przypomnijmy, że udział w I edycji forum wzięło ponad 250 przedsiębiorców i podmiotów związanych z przedsiębiorczością, w tym także z krajowych i zagranicznych regionów partnerskich. Dla omówienia udziału strony niemieckiej w tegorocznym przedsięwzięciu w starostwie w Bad Reichnhall odbyło się spotkanie starostów Georga Grabnera i Waldemara Wyczachowskiego oraz dra Thomasa Birnera, szefa WFG BGL, spółki wspierającej biznes.

- Już na etapie przygotowań do forum zastanawiamy się, jak pomóc przedsiębiorcom rozwijać działalność. Ułatwianie kontaktów z firmami zagranicznymi to jeden z naszych celów – mówi Waldemar Wyczachowski. - Niemiecka strona przygotuje na forum w Bełchatowie, połączone w tym roku z targami wystawienniczymi, stoisko swojej spółki WFG, doświadczonego podmiotu w obszarze wspierania biznesu.

WFG BGL jest jednostką samorządu powiatowego, nadzorowaną przez starostwo.

- To, czym zajmuje się spółka Wirtschaftsförderung BGL, zaprezentujemy podczas polskiego forum, jako zbiór wieloletnich doświadczeń w pomaganiu przedsiębiorcom – powiedział Georg Grabner, starosta BGL. - Mamy także bazę firm, wśród których mogą być też podmioty zainteresowane kontaktami w Polsce.

Dr Thomas Birner zapowiedział, że kilka firm w powiecie bełchatowskim chciałby przy okazji forum odwiedzić, spotkać się z kierownictwem i przyjrzeć się działalności gospodarczej. Wizyta ta miałaby przynieść odpowiedź na pytanie, czy polsko-niemiecka współpraca w konkretnej branży ma szansę powodzenia.

- To stanowisko strony niemieckiej upatruję jako kolejny krok w umacnianiu współpracy partnerskiej z BGL. Ważne jest przede wszystkim jej poszerzenie o kolejny obszar, tj. gospodarkę – podsumowuje wizytę w bawarskim landzie Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski. - Udział w forum strony niemieckiej będzie pewną mozliwością czy szansą dla firm z naszego powiatu. Wartością będą nie tylko bezpośrednie kontakty, ale także poznanie niemieckich doświadczeń,  sukcesów i problemów.