Czwartek 28 marca 2024

Pomoc prawna, za którą nie zapłacimy

Również w 2017 roku na terenie naszego powiatu bełchatowskiego działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. Adwokaci i radcy dyżurują przez cztery godziny każdego dnia roboczego i bezpłatnie udzielają porad. Na liście punktów nie ma już Ruśca, natomiast nowy powstał w Kleszczowie.
prawnik 2
W 2016 r.,  pierwszym roku funkcjonowania punktów nieodpłatnej pomocy prawnej, na terenie powiatu bełchatowskiego udzielono około 1400 porad prawnych. Zorganizowanie punktów udzielania bezpłatnych porad prawnych jest zadaniem starosty, zleconym przez administrację rządową. Powiat bełchatowski otrzymał na to blisko 300 tys. zł. Pieniądze są przeznaczane na wynagrodzenie dla prawników.

W zeszłym roku tematyka pytań dotyczyła najczęściej spraw z zakresu prawa cywilnego, spraw z zakresu prawa rzeczowego, administracyjnego i spadkowego. Najliczniejszą grupą korzystającą z porad są osoby po 65 roku życia oraz osoby w przedziale wiekowym 20-24 lata oraz korzystające z pomocy społecznej.

Porad udzielają osobiście adwokat lub radca prawny. W powiecie bełchatowskim jest pięć miejsc (w budynkach urzędów gmin i starostwie), w których dyżurują prawnicy. Dyżury trwają przez 4 godziny przez 5 dni w tygodniu. W trzech punktach ( Zelów, Kleszczów, Szczerców) zadanie prowadzenie dyżurów prawników została powierzona do prowadzenia organizacji pozarządowej - Fundacji Młodzi Ludziom.

Dla kogo nieodpłatna pomoc prawna?
- osób, które nie ukończyły 26 roku życia;
- osób fizycznych, którym w okresie ostatnich 12 miesięcy zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej i wobec których w tym okresie nie wydano decyzji o zwrocie nienależnie pobranego świadczenia;
- osób, które ukończyły 65 lat;
- osób posiadających ważną Kartę Dużej Rodziny;
- kombatantów;
- weteranów;
- osób zagrożonych lub poszkodowanych katastrofą naturalną, klęska żywiołową lub awarią techniczną.
- kobiet w ciąży.