Wtorek 16 kwietnia 2024

Pomyślny finisz ekologicznych inwestycji

W gminach powiatu trwają realizacje przedsięwzięć z zakresu ochrony środowiska, wspartych dotacjami samorządu powiatu bełchatowskiego. Niektóre z nich już się pomyślnie zakończyły, inne będą na finiszu do końca roku. Zrealizowane inwestycje łatwo rozpoznać, są one oznakowane specjalnymi tabliczkami z herbem powiatu i gminy oraz informacją o zadaniu.
glowne1
Samorząd powiatu bełchatowskiego zaplanował w tym roku 2,2 miliona złotych na wsparcie inwestycji ekologicznych, realizowanych przez samorządy gmin oraz podmioty niestanowiące jednostek samorządu terytorialnego. Dokładna kwota całego przekazanego wsparcia będzie znana na koniec grudnia, kiedy beneficjenci rozliczą się z realizacji przedsięwzięć. Wydział ochrony środowiska w starostwie, koordynujący wykonanie umów na dotacje ekologiczne, uczestniczy w tzw. odbiorach inwestycji, sprawdzając wykonane prace. W ostatnich dniach zostały podsumowane aż trzy przedsięwzięcia: dwie w gminie Drużbice, a jedna w Zelowie.

Sieć wodociągowa wraz z odgałęzieniami w miejscowości Wola Głupicka w gminie Drużbice (dotacja powiatu 71 422,56 zł)
Zakres rzeczowy zadania obejmował roboty ziemne, w tym ułożenie na odcinku ok. 800 metrów rurociągów ciśnieniowych, wykonanie pięciu odgałęzień w rejonie pasa drogowego o łącznej długości 7 metrów, zasypanie wykopu, montaż hydrantów przeciwpożarowych wraz z zasuwami. Po zakończeniu prac ziemnych przywrócono miejsce prowadzenia robót do stanu pierwotnego, wykonano próby szczelności sieci wodociągowej wraz z jej płukaniem i dezynfekcją.

Efektem ekologicznym realizacji zadania będzie poprawa jakości wody pitnej, która nastąpi poprzez wyeliminowanie indywidualnych ujęć wody zasilanych z zasobów wód podskórnych, niepodlegających stałej kontroli pod względem jakości, tym samym przyczyni się do ochrony zdrowia ludzi i zwierząt poprzez umożliwienie dostępu do bieżącej wody pitnej o właściwych parametrach.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków dla budynku komunalnego w miejscowości Zwierzyniec 44, Gmina Drużbice (dotacja 39 498,73 zł)
Realizacja tego zadania polega na budowie przydomowej oczyszczalni ścieków przy budynku komunalnym w miejscowości Zwierzyniec. Został tutaj zamontowany reaktor biologiczny o przepustowości 2-3 m²na dobę razem z wyposażeniem i dmuchawą rezerwową. Wykonano drenaż ze żwiru filtracyjnego i z rur drenarskich PCV (5 ciągów, każdy mierzy 30 m). Ścieki są doprowadzane do oczyszczalni przewodem o długości 113 m i z użyciem pompowni ścieków.

Efektem ekologicznym tej inwestycji jest likwidacja nieszczelnego szamba oraz redukcja stopnia zanieczyszczeń zawartych w ściekach. Wyeliminowane zostaną problemy odorowe oraz nastąpi podtrzymanie i stabilizacja procesu eliminacji niekorzystnych dla środowiska związków zawartych w ściekach.

Termomodernizacja budynku Przedszkola Samorządowego nr 4 w Zelowie (dotacja powiatu 114 000 zl)
Na budynku przedszkola docieplono ściany poniżej gruntu oraz w części ścian fundamentowych z wykonaniem hydroizolacji. Ściany zewnętrzne docieplono metodą „lekką-mokrą” wraz z wyprawą elewacyjną. Wymieniono cztery okna piwniczne.

Efektem ekologicznym realizacji zadania będzie poprawa efektywności energetycznej budynku, w wyniku czego zmniejszy się zapotrzebowanie na energię, nastąpi obniżenie zużycia paliw oraz nastąpi ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza.

Agnieszka Zawodzińska
Zespół ds.Promocji