Piątek 23 sierpnia 2019

Pora na bezpieczne ferie zimowe

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 8 =
Już tylko godziny dzielą dzieci i młodzież województwa łódzkiego od przerwy w nauce – ferii zimowych. Wszystkim, którzy ten czas będą mieli wolny, życzymy udanego wypoczynku, jednocześnie apelujemy, aby był to wypoczynek bezpieczny i udany. W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bełchatowie odbył się briefing na temat zachowania bezpieczeństwa podczas ferii zimowych.
zdjęcie
- Gdy Państwa dzieci wyjeżdżają na ferie, zgłoście na kilka dni wcześniej ten fakt, wtedy policjanci będą mogli przed wyruszeniem w drogę skontrolować stan techniczny autobusu i uprawnienia kierowcy – mówi mł. insp. Tomasz Jędrzejczyk, zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Bełchatowie.- W Bełchatowie punkt sprawdzania autokarów znajduje się przy Sport Hotelu. Podczas ferii ważne jest też, aby dzieci podczas jazdy na nartach czy łyżwach ubierały kaski, a po zmroku ubierały się w kamizelki odblaskowe. Wyjeżdżając całą rodziną zwróćmy uwagę na zabezpieczenie domu i prośmy sąsiadów czy znajomych o doglądanie naszej własności

Niektóre zbiorniki wodne pokryte są warstwą lodu, co może zachęcać dzieci do wchodzenia na takie akweny.

- Dlatego rodzice muszą wiedzieć, gdzie ich pociechy się bawią i prosić, aby nie wchodziły na lód, zwłaszcza przy dodatnich temperaturach – mówi Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Wojciech Jeleń. - Jeśli ktoś wpadnie pod lód, to w pierwszej kolejności należy zawiadomić służby ratunkowe, następnie nawiązać kontakt głosowy z osobą w wodzie. Należy przekonać ją, by wyciągnęła ręce przed siebie, położyła je na lodzie, wyrównała oddech, nie panikowała. Jeśli jesteśmy osobą dorosłą, możemy przeprowadzić akcję ratunkową: położyć się na lodzie, podczołgać się do osoby poszkodowanej i podając jej gałąź czy jakiś kij próbować wyciągnąć taką osobę na lód. Ważne jest, by nie podawać własnej ręki. Po wyciągnięciu poszkodowanego trzeba go rozebrać z mokrej odzieży, nałożyć mu suche ubrania, do picia podać letnie napoje, ale nie gorące.

Podczas spotkania z dziennikarzami strażacy z bełchatowskiej grupy nurkowej przygotowali także specjalne pokazy, podczas których demonstrowali, w jaki sposób należy pomóc osobie, pod którą załamał się lód.

Bezpieczeństwo dzieci podczas zimowego wypoczynku:

W całej Polsce można sprawdzić stan techniczny autokarów. Podczas kontroli sprawdzany jest stan techniczny autokaru, sprawność psychofizyczna kierowcy, jego uprawnienia oraz trzeźwość. Po takiej kontroli kierowca autokaru otrzymuje protokół. Funkcjonariusze przypominają rodzicom i opiekunom o kilku podstawowych zasadach, aby podróż dziecka autokarem była bezpieczna:sprawdź dokładnie przewoźnika – od kiedy działa firma, na jaką skalę działa, czy zapewnia odpowiednie ubezpieczenie i zastępczy transport w przypadku awarii; 
poproś policjantów ruchu drogowego o skontrolowanie pojazdu, którym dziecko będzie podróżowało oraz jego kierowcy. Skontaktuj się z dyżurnym najbliższej jednostki Policji i poinformuj o dokładnym terminie i miejscu odjazdu autokaru. Zanim dzieci wyruszą w podróż, policjanci sprawdzą stan techniczny autobusu, trzeźwość kierowcy oraz wszystkie wymagane dokumenty;wezwij Policję, jeśli tylko stan techniczny pojazdu (łyse opony, popękane szyby, wyciek oleju) lub zachowanie kierowcy (wyczuwalna woń alkoholu, bełkotliwa mowa) budzą wątpliwości.

Ferie w miejscu zamieszkania

Warto przypomnieć dzieciom podstawowe zasady poruszania się pieszych po drogach w warunkach złej widoczności oraz gdy drogi są śliskie i zaśnieżone. Dzieci muszą mieć świadomość, że piesi o zmroku są przez kierowców słabiej dostrzegani. Droga hamowania na śliskiej nawierzchni wydłuża się. Tak więc przechodzenie przez ulicę w porze jesienno-zimowej powinno być wykonywane przez dziecko ze szczególną ostrożnością, nawet na oznakowanym przejściu dla pieszych, czy przy zapalonym zielonym świetle dla ruchu pieszego. Należy pamiętać również o tym, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat.
Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają  kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Rodzice i opiekunowie powinni też przypomnieć dzieciom o tym, aby do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybierać miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Pamiętajmy, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc należy zachować szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni; nie rzucać w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego; korzystać wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodzić na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Pozornie gruby lód może w każdej chwili załamać się pod naszym ciężarem; kulig organizować wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych; sanki łączyć grubą, wytrzymałą liną, aby nie odczepiły się podczas jazdy;
nie dołączać sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie; podczas zabaw na śniegu i lodowisku należy pilnować swoich wartościowych przedmiotów. Jeśli to możliwe portfel lub telefon komórkowy oddać do depozytu lub pod opiekę zaufanej osobie.

Ferie na stokach
Wraz z nadejściem sezonu zimowego policjanci rozpoczęli służbę na stokach narciarskich – są też tam obecni podczas ferii. Dzięki specjalistycznym kursom policjanci są doskonale wyszkoleni – nie tylko świetnie jeżdżą na nartach, ale także wspomagają GOPR w czasie akcji ratunkowych.

Mundurowi na nartach przede wszystkim dbają o bezpieczeństwo i porządek na trasach, zwracają uwagę na zbyt brawurową jazdę oraz na pijanych narciarzy. Sprawdzają też, czy dzieci, które nie skończyły 16 lat, jeżdżą w kaskach. W razie potrzeby mogą także udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym. Co ważne, mundurowi  patrolują nie tylko nartostrady, ale także ich okolice – drogi dojazdowe i parkingi.
(za stroną: www.policja.pl)
 Krzysztof Borowski
Rzecznik prasowy
Starostwo Powiatowe w Bełchatowie
← powrót