Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Środa 24 kwietnia 2024

Powiat pokłonił się rolnikom

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 2 =
Podziękowania i wyróżnienia dla rolników, dożynkowe tradycje i poczęstunek swojskim jadłem, pokazy estradowe i wspólna biesiada mieszkańców złożyły się na powiatowe święto plonów, które miało miejsce w Woli Wiązowej. Samorząd powiatu współorganizuje dożynki co roku w innej gminie.
glowne dozynki
Dożynkowa tradycja, pielęgnowana od stuleci przez polską wieś, jest hołdem dla ciężkiej pracy na roli, dziękczynieniem naturze za jej dary i okazją do wspólnej zabawy. I tej tradycji stało się zadość także 2 września w Woli Wiązowej podczas powiatowego święta plonów. Uroczystość rozpoczęła się w kościele. Modlitwą i śpiewem podziękowano Bogu i Ziemi za dobrodziejstwo otrzymania z natury tego, co w niej najlepsze i co człowiekowi do życia niezbędne. Rolnicy przynieśli do świątyni uplecione z kłosów, kwiatów i innych tegorocznych płodów wieńce, jako symbol zakończenia zbiorów. Było ich prawie trzydzieści, a przedstawiały motywy religijne i patriotyczne oraz scenki z życia na wsi. Dalsza część dożynek odbyła się na miejscowym boisku, a złożyły się na nią również tradycyjne elementy, jak przekazanie wieńców gospodarzom, podziękowania dla rolników czy poczęstunek chlebem i miodem.

- Dziękuję rolnikom za polski, wspaniały chleb, którego zazdroszczą nam za granicą – zwrócił się do zebranych wicestarosta Grzegorz Gryczka, który pełnił rolę gospodarza uroczystości. - Chylę przed wami czoła, przed waszą trudną i ciężką pracą. Dożynki są waszym świętem i zasłużonym czasem na zabawę oraz integrację. Rolnicy zawsze zasługiwali na społeczny szacunek i uznanie, i temu służy również tradycja dożynkowa.

Hołd pracy na roli oddał również wójt Ruśca Dariusz Woźniak:
- My nie musimy solić naszych bochnów, bo one mają smak rolniczego potu. Daj Boże, by nikt na całym świecie nigdy nie pragnął kromki chleba.

By tak się stało, musi on być dzielony mądrze i sprawiedliwie. Z taką prośbą zwrócili się do gospodarzy, przekazując im udekorowany odświętnie bochenek, starostowie dożynek Marzena Krasowska i Adam Bogusławski. Pani Marzena Krasowska, mieszkanka Jastrzębic, prowadzi z mężem gospodarstwo nastawione na hodowlę bydła mlecznego (30 sztuk) i uprawę kukurydzy, owsa i żyta (30 ha). Pan Adam Bogusławski z Dębów Wolskich hoduje 60 sztuk bydła mlecznego oraz uprawia 50 ha gruntów rolnych, do których zaliczają się użytki zielone, uprawy kukurydzy oraz zbóż. Starostowie dożynek oraz inni rolnicy, reprezentujący swoje gminy, wyróżniający się osiągnięciami, zostali uhonorowani symbolicznymi statuetkami: Katarzyna i Bogdan Łuczyńscy (g. Drużbice), Michał Kuśmierek (g. Kleszczów), Anita i Zbigniew Mielczarkowie (g. Szczerców), Mariusz Grzegorek (g. Zelów), Paweł Maksalon (g. Bełchatów), Dorota i Tomasz Kowalczykowie (g. Kluki).

- Prawda jest taka, że na dożynki czeka się cały rok – przyznała Katarzyna Łuczyńska, rolniczka nagrodzona statuetką. - Choć sami wiemy, że nasza praca jest wyjątkowo ważna, to zawsze miło jest usłyszeć, że inni też ją doceniają i szanują. Teraz się bawimy, świętujemy, ale po powrocie do domu odpoczynku nie będzie. Na gospodarskim obrządku ja spędzę jeszcze dziś wieczorem ponad dwie godziny. Niestety, święto nie zwalnia nas, rolników, z obowiązków.

Na dożynkowej biesiadzie bawiło się około półtora tysiąca osób. Na uwagę widzów zasłużył ciekawy pokaz policyjnych umiejętności, a zwłaszcza wyszkolonych psów. Na estradzie królowała muzyka i taniec od ludowego, w wykonaniu zespołu folklorystycznego Rajka, poprzez taniec pokoleń Mateusza Szałańskigo po fitness na butach kangoo jumps Weroniki Olczak i jej teamu. Gwiazda wieczoru, grupa Masters zaprezentowała w Woli Wiązowej swoje najpopularniejsze utwory, w tym dwukrotnie szlagier „Żono moja”. Taneczne rytmy kontynuował rusiecki „Piąty żywioł” wykonując polskie i zagraniczne ponadczasowe przeboje. Niezapomniane wrażenie wywarł na publiczności także efektowny teatr ognia w wykonaniu trzech aktorów żonglujących płonącymi pochodniami.

Warto dodać, że uczestnicy powiatowych dożynek mogli częstować się smakołykami na stoiskach ośmiu gmin, które otrzymały na to po 2 tys. zł dotacji od samorządu powiatu. Byli też szczęśliwcy, którzy wrócili do domu z wartościowymi upominkami, nagrodami w zabawnych konkursach dla publiczności, przekazanymi przez firmy – partnerów dożynek. Organizację tej imprezy dla mieszkańców powiatu wsparli: MegaMed, Klinika Wolmed, Rezydencja Dwór Polski, Centrum Elektryczne Ania, Społeczna Akademia Nauk Bełchatów, Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowo Usługowe Sanel, Firma Handlowa Jagatex Grażyna Ludkiewicz, Solpark Kleszczów, Ośrodek Doskonalenia Zawodowego Norbert-ADR, PPHU KRISTAL, DHR Kontakt, Dambis, ELBUD, Browar Rzemieślniczy Jan Olbracht Piotrków Trybunalski.

Przyszłoroczne dożynki powiatowe planowane są w gminie Zelów.
 
Agnieszka Zawodzińska
Zespół ds. Promocji
Starostwo Powiatowe w Bełchatowie
← powrót