Sobota 20 kwietnia 2024

Praktyka i pomoc

Uczniowie klas budowlanych z Centrum Kształcenia Praktycznego w Bełchatowie kontynuują akcję pomocy w ramach Cekapowskich Brygad Remontowych. Obecnie przygotowują piętnaście drewnianych obudów mogił osób bezdomnych, które pochowane są na bełchatowskim cmentarzu.
glowne
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bełchatowie zwrócił się do nas z zapytaniem o możliwość wykonania drewnianych, niskich ogrodzeń, którymi można by okalać mogiły ziemne osób bezdomnych – mówi Andrzej Jędrzejczyk, dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego w Bełchatowie. - Oczywiście pozytywnie odpowiedzieliśmy na tę prośbę, uczniowie w ramach zajęć praktycznych z fragmentów palet wykonują obudowy, które przed pierwszym listopada zamontujemy wokół mogił. Oprócz ćwiczeń praktycznych, uwrażliwiamy młodzież na potrzeby innych i uczymy empatii.

Historia cekapowskich brygad remontowych zaczęła się od spontanicznej akcji przebudowy chodnika dojazdowego niepełnosprawnemu bełchatowianinowi, która spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem społecznym. Dlatego dyrekcja CKP wyszła naprzeciw potrzebom osób w podobnej sytuacji. Cekapowskie Brygady Remontowe mają na koncie już prawie wiele podobnych zadań. Uczniowie remontowali m.in. salę gimnastyczną i pokoje w domu dziecka, naprawiali taras i kładli płytki w szkole, malowali korytarze w Komendzie Policji, budowali świetlicę spotkań dla działkowców.

- Pomysł brygad i pracy w „terenie” okazał się trafiony, co pokazały egzaminy kwalifikacyjne, które uczniowie klas budowlanych zdali w stu procentach – mówi Andrzej Jędrzejczyk. - Wszędzie gdzie pracujemy słyszymy miłe słowa, to pomaga również w wychowaniu młodzieży, a zajęcia praktyczne w „realu” to dobry system szkolenia. Chcemy żeby młodzież uczyła się zawodu również bezpośrednio na budowach, czy w zakładach pracy, a przy okazji pomagała mieszkańcom.
Krzysztof Borowski
Rzecznik prasowy