Piątek 29 marca 2024

Praktyki edukacji zawodowej, czyli jak robią to inni

Marek Jasiński, członek Zarządu Powiatu w Bełchatowie i Agnieszka Wasilewska, naczelnik Wydziału Edukacji w bełchatowskim starostwie wzięli udział w konsultacjach w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej "INVEST-PARK", poświęconych edukacji zawodowej młodzieży.
glowne walbrzych
Delegacjom samorządowców z powiatu bełchatowskiego i radomszczańskiego przewodniczył łódzki wicewojewoda Krzysztof Ciecióra. Celem spotkania w Wałbrzychu było poznanie doświadczeń WSSE "INVEST-PARK", a zwłaszcza Strefowego Klastra Edukacyjnego, który funkcjonuje od 5 lat. Podmiot ten realizuje innowacje w relacjach między przedsiębiorcami, szkołami i samorządami. Ich efektem jest kształcenie młodzieży w specjalnościach i zawodach, pożądanych przez firmy w Strefie. Niewykluczone, że niektóre z podpatrzonych rozwiązań miałyby szansę zostać wdrożone także u nas.

- Mnie spodobał się pomysł cyklicznych spotkań uczniów z doradcami zawodowymi – mówi Marek Jasiński. - Aktywność tego rodzaju specjalistów w szkołach, już nawet podstawowych, może pomóc młodemu człowiekowi w wyborze zawodu i ścieżki kariery. Oprócz doradców skuteczną formą promocji edukacji zawodowej jest także przekazywanie informacji bezpośrednio przez uczniów, którzy już są w trakcie zdobywania kwalifikacji i praktyk zawodowych.

- To było bardzo wartościowe spotkanie, na którym od środka poznaliśmy, jak skutecznie wspierać edukację młodzieży na potrzeby współczesnej gospodarki – podsumował spotkanie w Wałbrzychu wicewojewoda Krzysztof Ciecióra. - Myślę, że będzie to impuls dla działań w powiecie bełchatowskim i radomszczańskim.
Agnieszka Zawodzińska
Zespół ds. Promocji