Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Środa 24 kwietnia 2024

Przygotowanie do życia

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 9 =
Radość, śpiewy, tańce i piękna pogoda towarzyszyły uczestnikom Dnia Otwartego Warsztatów Terapii Zajęciowej w Bełchatowie. Warsztat jest wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo placówką, która stwarza osobom niepełnosprawnym niezdolnym do podjęcia pracy możliwość wszechstronnej rehabilitacji.
glowne
- Już drugi raz organizujemy tego typu imprezę, chcemy pokazać mieszkańcom czym się zajmujemy, co robią uczestnicy podczas codziennych zajęć – mówi Henryka Parchatko, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej. - Najprościej mówiąc podczas zajęć uczymy osoby niepełnosprawne życia. W pracowniach, pod okiem opiekunów uczymy ich gotować, majsterkować, uprawiać ogródek, malować, rysować, śpiewać, a nawet często prozaiczne z punktu widzenia osoby zdrowej czynności, jak ubieranie się, wiązanie sznurówek czy mycie. Nie należy osób niepełnosprawnych skreślać ze społeczności, to są ludzie którzy potrzebują miłości i serca, dajmy tym osobom dobroć i pomagajmy na ile jesteśmy w stanie.

WTZ finansowany jest ze środków PFRON-u (90%) oraz powiatu (co najmniej 10%). W warsztatach prowadzone są zajęcia w pracowniach, m.in. gospodarstwa domowego, muzycznej, plastycznej, stolarskiej, ogrodniczej. Aktualnie z zajęć korzysta 45 osób z terenu powiatu, 9 osób czeka w kolejce na przyjęcie do WTZ-ów.

Warsztat Terapii Zajęciowej powstał 3 stycznia 2000 r. z inicjatywy TPD Koła Pomocy Dzieciom i Młodzieży o Niepełnej Sprawności Ruchowej w Bełchatowie jako kolejny krok aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Organem prowadzącym jest Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Powiatowy w Bełchatowie. Uczestnikiem Warsztatu może zostać każda osoba niepełnosprawna po ukończeniu 18 roku życia, posiadająca Orzeczenie o Stopniu Niepełnosprawności ze wskazaniem do terapii zajęciowej. Głównym celem placówki jest rehabilitacja zawodowa, psychospołeczna, fizyczna oraz integracja osób niepełnosprawnych. Podejmowane działania zmierzają do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności niezbędnych do niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia w środowisku.
 
Krzysztof Borowski
Rzecznik prasowy
Starostwo Powiatowe w Bełchatowie
← powrót