Sobota 20 kwietnia 2024

PZD zakupuje nowy sprzęt

Powiatowy Zarząd Dróg w Bełchatowie sukcesywnie wzbogaca się o nowy sprzęt. W roku planowane są zakupy m.in. samochodu ciężarowego i specjalnego termosu do przewozu gorącej masy asfaltowej.
główne

- Moim głównym zamierzeniem po objęciu funkcji dyrektora PZD było dosprzętowienie jednostki – mówi Tomasz Jachymek, dyrektor PZD. - W chwili obecnej, dzięki ostatnim zakupom, możemy już pracować na drogach dwiema brygadami, wyposażonymi w koparko – ładowarki, samochody osobowo – transportowe i inny potrzebny sprzęt. To zwiększa zakres naszych prac i szybkość dojazdu w miejsce robót.

W zeszłym roku Powiatowy Zarząd Dróg wzbogacił się o nowy sprzęt. Są to koparko – ładowarka, samochód osobowo-transportowy oraz kosiarka wysięgnikowa. Zakupy kosztowały ponad 389 tysięcy złotych.

- To były bardzo potrzebne zakupy – mówi Tomasz Jachymek, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Bełchatowie. - Dotychczas używany samochód do przewozu pracowników i sprzętu miał już 16 lat, a jego stan techniczny był niezadowalający, wymagał coraz częstszych napraw. Z kolei zakup drugiej koparko- ładowarki do bazy w Kalisku pozwolił utworzyć drugą brygadę drogową.

Do tej pory Powiatowy Zarząd Dróg miał do dyspozycji tylko jedną koparko – ładowarkę, która stacjonowała w obwodzie drogowym w Szczercowie. Jeśli prace wykonywane były na drogach we wschodniej części powiatu, sprzęt musiał dojeżdżać prawie trzydzieści kilometrów do miejsca robót drogowych. Dzięki nowemu zakupowi (za prawie 300 tysięcy złotych) PZD będzie może zająć się profilowaniem poboczy i poprawianiem stanu rowów przydrożnych, co wcześniej musiał zlecać firmom zewnętrznym. Z kolei zakup kosiarki za ponad 44 tysiące złotych ułatwi i przyspieszy wiosenne i letnie koszenie traw rosnących na poboczach dróg powiatowych.

W tym roku PZD zakupiło posypywarkę do zimowego utrzymania dróg (za 72 tysiące złotych) oraz zamierza zakupić ciągnik rolniczy (100 tysięcy złotych) oraz łyżkę skarpową wraz z osprzętem (10 tysięcy złotych), która montowana będzie do koparko – ładowarki. Ponadto na kolejnej sesji Rady Powiatu do budżetu wprowadzone zostanie kolejne zadania – zakup termosu do przewozu masy bitumicznej na gorąco (170 tysięcy złotych) oraz samochodu ciężarowego (350 tysięcy złotych). Dlatego przedstawiciele PZD odwiedzili w tym tygodniu Międzynarodowe Targi Budownictwa Drogowego – „Autostrada Polska” w Kielcach, gdzie zapoznali się z ofertą firm produkujących urządzenia i maszyny dla drogownictwa.