Piątek 29 marca 2024

Radni powiatu spotkają się w ostatnią środę marca

Podział pieniędzy na zadania finansowane z PFRON, dostosowanie sieci szkół ponadgimnazjalnych do nowego ustroju szkolnego, zaktualizowanie dla powiatu „Programu ochrony środowiska” i zapoznanie się z raportem z realizacji tego dokumentu w latach 2014-2015 to główne sprawy najbliższej sesji Rady Powiatu w Bełchatowie. W porządku zaplanowano także uchwałę w sprawie zwolnienia z pełnienia dotychczasowych obowiązków przez wicestarostę Grzegorza Gryczkę.
3
XXXI sesja Rady Powiatu w Bełchatowie odbędzie się 29 marca (środa) o godz. 13.00 w Sali Herbowej Urzędu Miasta w Bełchatowie.

Na zadania związane z rehabilitacją zawodową i społeczną samorząd powiatu ma w tym roku do dyspozycji 1,6 mln zł. Środki pochodzą z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i są niższe o prawie 75 tys. zł w porównaniu z rokiem ubiegłym. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Bełchatowie, które jest realizatorem tych zadań zaproponowało, by 100 tys. zł przeznaczyć na aktywizację zawodową, natomiast pozostałe pieniądze na dofinansowanie Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz turnusy rehabilitacyjne, likwidacje barier architektonicznych i sprzęt rehabilitacyjny. W ubiegłym roku PCPR rozpatrzyło 1099 wniosków osób niepełnosprawnych. Tylko przez dwa miesiące tego roku po pomoc zgłosiło się już ponad 400 osób. PCPR proponuje, by dla objęcia dofinansowaniem większej grupy zmniejszyć przyznane dofinansowanie o 35%. Projekt uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez Powiatową Społeczną Radę do Spraw Osób Niepełnosprawnych.

Raport z realizacji „Programu ochrony środowiska dla powiatu bełchatowskiego” obejmuje lata 2014-2015. Głównym celem tego opracowania była analiza realizacji zadań zaplanowanych do wykonania w zakresie poprawy stanu środowiska. Z tej analizy wynika, że stan środowiska w powiecie jest dobry, mimo, że nie wszystkie przedsięwzięcia zostały wykonane. Przedstawienie opracowań jest ostatnim etapem prac firmy, która je wykonywała. Po zaakceptowaniu ich przez radę czy uwzględnieniu ewentualnych zmian wskazanych przez radnych, uzna się, że umowa z wykonawcą została zakończona.

W porządku obrad marcowej sesji jest także zwolnienie członka zarządu z pełnienia dotychczasowych obowiązków. Projekt uchwały dotyczy Grzegorza Gryczki, odwołanego w maju 2016 r. z funkcji wicestarosty, który może pełnić te obowiązki do czasu wyboru nowego członka. Rada powiatu może go również zwolnić z tego obowiązku.

Radni zajmą się ponadto m.in. przyjęciem stanowiska Rady Powiatu w Bełchatowie dotyczącego przyjmowanej przez Sejm RP ustawy o Polskiej Służbie Geologicznej, dostosowaniem sieci szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych do nowego ustroju szkolnego wprowadzonego ustawą – Prawo oświatowe oraz ustalenia sieci szkół ponadpodstawowych i specjalnych na terenie powiatu bełchatowskiego oraz sprawozdaniem z wykonania budżetu Powiatu Bełchatowskiego za rok 2016.
A.Zawodzińska
Zespół ds. Promocji