Piątek 29 marca 2024

Rajd w biało-czerwonych barwach

11 listopada o godzinie 11.11. z parkingu przy Powiatowym Centrum Sportu wystartował V. Powiatowy Rowerowy Rajd Niepodległości. Wzięło w nim udział ponad sto osób. Rowerzyści pojechali z Bełchatowa w kierunku Parzna, a następnie do Kluk. Na grobach kluckiego cmentarza wojennego 1939 roku zapalono kilkaset biało-czerwonych zniczy. Gromko odśpiewano mazurka Dąbrowskiego.
główne
Kolejny etap rajdu wiódł przez Ścichawę, Kaszewice oraz Borki i zakończył się postojem w Kurnosie. Na placu przy Gminnym Ośrodku Kultury Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Bełchatów poczęstowało gości gorącym żurkiem. Najedzeni i zregenerowani rowerzyści pomknęli następnie przez Oleśnik i Zamoście do Bełchatowa, a konkretnie na Plac Wolności pod dopiero co odsłonięty pomnik Józefa Piłsudskiego. W hołdzie dla Marszałka i wolnej ojczyzny odśpiewano hymn Polski i odpalono czerwone race. Na pamiątkę wydarzenia uczestnicy wyprawy otrzymali okolicznościowe plakietki i pocztówki, wydane przez Załogę Rowerową „Zgrzyt”. Na ilustracjach został przedstawiony cmentarz wojenny w Klukach wraz z opisem jego historii.