Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Czwartek 25 kwietnia 2024

Ratujmy radość - konferencja o hejcie, depresji i stresie

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 7 =
Jak radzić sobie ze stresem, jak poznać samego siebie i pielęgnować poczucie własnej wartości, jak nie stać się ofiarą w cyberprzestrzeni? Na szereg tych i podobnych pytań szukano odpowiedzi podczas konferencji dla młodzieży i opiekunów pod hasłem „Ratujmy radość”, zorganizowanej przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Bełchatowie. Wykładu inaugurującego wydarzenie wysłuchał także wicestarosta Jacek Bakalarczyk.
glowne
Na konferencję złożyły się warsztaty dla ponad setki uczniów, poprzedzone prelekcjami psychologów oraz jeden obszerny wykład Łukasza Wojtasika z fundacji „Dajemy dzieciom siłę”, koordynatora programu „Dziecko w sieci”. Tematyka tego wystąpienia dotyczyła zasadniczo zagrożeń, czyhających na młodego człowieka w cyberprzestrzeni. Ich skala i siła jest tak wielka, że może mieć przełożenie nawet na tragiczne statystyki, dotyczące prób samobójczych nastolatków, będących ofiarami internetowego hejtu czy braku akceptacji rówieśników. Zjawisko to może mieć także związek z depresją. Choroba dotyka coraz częściej także młodych osób, które same nie umieją radzić sobie z emocjami, nie potrafią ich nazwać, nie mają odwagi prosić o pomoc, czują się nierozumiane przez dorosłych.

Łukasz Wojtasik zwrócił uwagę, jak bardzo ważne jest obserwowanie tego, co dzieje się z osobami w naszym najbliższym otoczeniu i reagowanie na ich smutek, zamknięcie się, obniżony nastrój. Poradził młodym ludziom, by również nie bali się szukać pomocy, kiedy sami mają problem. Można jej szukać m.in. w tzw. telefonie zaufania 116 111. W wykładzie poruszony został także temat hejtu, czyli mowy nienawiści, popularnej zwłaszcza w social mediach. Jak zwrócił się do audytorium Łukasz Wojtasik: pamiętajcie, nikt nie ma prawa was krzywdzić. Używając młodzieżowego słownictwa, hejt jest po prostu slaby. Krytyka jest ok, ale znieważanie, wyśmiewanie, zniesławianie czy naruszanie wizerunku już nie jest ok. Takie czyny są karalne.

Dlatego w przypadku stania się ich ofiarą czy bycia ich świadkiem:
Reaguj!
(Szukaj pomocy wśród rówieśników i dorosłych, zgłoś naruszenia administratorom stron, korzystaj z wszelkich dostępnych możliwości)
Nie daj się!
(Pamiętaj, że nikt nie ma prawa krzywdzić innych. Słowa też krzywdzą.)
Keep calm
(Zachowaj spokój i dystans. Wyciszenie emocji.)
Rozmawiaj
(Każdy konflikt można wyjaśnić. Zanim ocenisz, porozmawiaj.)
Broń słabszych!
(Bądź odważny. Podaj rękę.)
Hejt bez lajków
(Lakując czyjś hejt, stajesz się także jego współautorem.)
Szacunek
(Tą wartością kieruj się zawsze, kiedy sam będziesz artykułować ocenę kogoś. Jeśli już naprawdę musisz jej dokonać. Naprawdę? Musisz?)
Argumenty
(Zawsze warto się nad nimi zastanowić. Zarówno nad swoimi, jak i tymi od innych osób.)
Power off
(Odpuść. "Spuść powietrze". Zdystansuj się.)
Popsułeś? Napraw!
(Nic dodać, nic ująć. Przeproś, jeśli to ty skrzywdziłeś.)

Po wykładzie uczestnicy konferencji wzięli udział w warsztatach tematycznych, gdzie pod okiem psychologów trenowali praktyki radzenia sobie z napięciem i stresem, ćwiczenia relaksacyjne, techniki radzenia sobie ze smutkiem i jemu podobnymi, trudnymi emocjami.

- Mam nadzieję, że udział w tej konferencji poszerzy u młodych osób wrażliwość na innych ludzi, podniesie świadomość na temat własnych emocji, które mogą być np. objawem depresji – podsumowuje wydarzenie Anetta Gargul, dyrektor PPP. - Depresja jest chorobą, o której wiemy coraz więcej, ale jednocześnie wciąż za mało. Stąd też nasza inicjatywa organizowania takich spotkań. Konferencja „Ratujmy radość” to nie tylko element obchodów Międzynarodowego Dnia Walki z Depresją, ale realna potrzeba mówienia o chorobie, pomagania chorym i jej zapobiegania.
Agnieszka Zawodzińska
Zespół ds. Promocji
Starostwo Powiatowe w Bełchatowie
← powrót