Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Piątek 26 kwietnia 2024

Rocznica "Cudu nad Wisłą"

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 7 =
Powiatowe obchody 92. rocznicy Bitwy Warszawskiej rozpoczęły się w środowe przedpoludnie (15.08.) w parku przy Muzeum Regionalnym w Bełchatowie. Tu znajduje się grób Stefana Hellwiga, uczestnika walk polsko – bolszewickich...

Powiatowe obchody 92. rocznicy Bitwy Warszawskiej rozpoczęły się w środowe przedpoludnie (15.08.) w parku przy Muzeum Regionalnym w Bełchatowie. Tu znajduje się grób Stefana Hellwiga, uczestnika walk polsko – bolszewickich i jego żony Nelly, która jako wolontariuszka opatrywała rannych żołnierzy. Na grobie małżonków złożono kwiaty, a następnie uczestnicy uroczystości – m.in. przedstawiciele władz samorządowych powiatu i gmin, organizacji  społecznych i politycznych, zakładów pracy, instytucji państwowych, harcerze, orkiestra dęta i poczty sztandarowe - przemaszerowali ulicą Kościuszki do kościoła pw. NNMP, gdzie kontynuowano obchody święta przy dźwiękach hymnu państwowego, Marszu I Brygady, werblach i salwie honorowej, oddanej przez członków JS „Strzelec”.

 

Pod usytuowanym przed świątynią Pomnikiem Pamięci Bełchatowian złożono kwiaty. Została na nim odsłonięta  tablica poświęcona pamięci kolejnego bohatera -  Janusza Kępalskiego* (1895 – 1967). Sylwetkę aktywnego legionisty, samorządowca, społecznika i patrioty przybliżył Antoni Owczarek z Regionalnego Stowarzyszenia Społeczno – Kulturalnego. Aktu odsłonięcia tablicy, ufundowanej przez Powiat Bełchatowski, dokonał starosta Szczepan Chrzęst. W okolicznościowym przemówieniu starosta zwrócił uwagę na potrzebę innego niż zazwyczaj przeżywania przez nas ważnych, historycznych rocznic.

- Nie wolno nam zapominać o martyrologicznym wymiarze wielu znaczących dla historii Ojczyzny wydarzeń, ale powinniśmy nauczyć się także szanować, doceniać i cieszyć z wartości, które stały się ich efektem  -  powiedział Szczepan Chrzęst.Powinny nam zatem towarzyszyć nie tylko uczucia patriotyzmu, zadumy i refleksji, ale także radość i poczucie dumy z tego kim dziś jesteśmy i gdzie żyjemy.

W nawiązaniu do tych idei, czyli radości i dziękczynienia, ks. prałat Janusz Krakowiak zaprosił zebranych do udziału w Mszy św. w intencji Ojczyzny i Powiatu Bełchatowskiego. Nabożeństwo celebrował ks. Henryk Gorgoń z łękińskiej parafii.  

Bitwę Warszawską, zwaną także Cudem nad Wisłą, stoczono w dniach 13-25 sierpnia 1920 r. w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Kluczową rolę odegrał w niej manewr Wojska Polskiego i zuchwała strategia opracowana przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, polegająca na otoczeniu Armii Czerwonej poprzez wyprowadzenie sił polskich znad Wieprza przy jednoczesnym związaniu głównych sił bolszewickich na przedpolach Warszawy. Armia Czerwona została zaskoczona i zmuszona do odwrotu. Polacy nie tylko wygrali swoją niepodległość, ale – jak się współcześnie ocenia – obronili Europę Zachodnią przed komunizmem.

 

Bitwa Warszawska uznana została za osiemnastą decydującą bitwę w dziejach świata. Przypisuje się jej wpływ na kulturę, wiedzę,a nawet religię i polityczny rozwój ludzkości. Gdyby sowieci zdobyli Warszawę, bolszewizm i fanatyczna tyrania sowietów ogarnęłyby Europę Środkową, a następnie cały kontynent. Historycy znaleźli wiele dowodów na to, że rząd moskiewski skupiając swe siły do walki z Polską planował cele idące dalej niż tylko samo zdobycie Warszawy. Na pamiątkę zwycięskiej bitwy dzień 15 sierpnia jest obchodzony od 1992 roku także jako Święto Wojska Polskiego .

 

Głównymi organizatorami powiatowych uroczystości rocznicy „Cudu nad Wisłą” i Dnia Wojska Polskiego były Starostwo Powiatowe w Bełchatowie, Związek Strzelecki "Strzelec" - OSW JS 1001 im. gen. dyw. J. Głuchowskiego w Bełchatowie oraz Parafia Narodzenia NMP.

Zapraszamy do obejrzenia w Galeriach fotorelacji z uroczystości.

 


Agnieszka Zawodzińska, Wydział Promocji i Rozwoju Powiatu

← powrót