• W związku z problemami technicznymi dostawcy usług telefonicznych dla starostwa uruchomione zostały nowe numery tel. do urzędu: 508252849,  603636766. Za utrudnienia przepraszamy. . ∗
Poniedziałek 24 września 2018

Rocznica walk

02 września na Górach Borowskich odbyła się uroczystość upamiętniająca wydarzenia września 1939 roku. Odprawiono mszę świętą, odbył się apel poległych. To właśnie tam, w pierwszych dniach II Wojny Światowej toczyły się zacięte walki polskich oddziałów z przeważającymi siłami wojsk niemieckich. Dowodzony przez Ludwika Czyżewskiego pułk piechoty dzielnie i z poświęceniem stawiał czoła zmasowanym atakom hitlerowskich dywizji.
Pod pomnikiem odprawiona została msza święta polowa w intencji poległych. Odczytany został też apel poległych zakończony salwą honorową, a przedstawiciele różnych środowisk złożyli wiązanki kwiatów. W imieniu powiatu bełchatowskiego wiązankę pod pomnikiem Obrońców Gór Borowskich złożył Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski oraz Grzegorz Gryczka, wicestarosta bełchatowski.

Borowska Góra to trzy wzniesienia (279 m n.p.m) nazywane Górami Borowskimi, które znajdują się na południowy zachód od Piotrkowa Trybunalskiego i na wschód od Bełchatowa. We wrześniu 1939 roku obszar ten zabezpieczały wybrane jednostki Armii Łódź, aby chronić inne jednostki operacyjne głównej armii. Do obrony tego ważnego punktu strategicznego wyznaczono 2 Pułk Piechoty Legionów pod dowództwem płka Ludwika Czyżewskiego i 301. batalion czołgów. W bitwie na Górach Borowskich, zwanych też „Piotrkowskimi Termopilami”, poległo aż 663 żołnierzy.

__________________________________________________
Krzysztof Borowski