Piątek 19 kwietnia 2024

Rok 2011 pod znakiem pożarów

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Bełchatowie podsumowała swoją działalność w roku 2011. Jak wykazała statystyka - wybuchło w zeszłym roku więcej pożarów, a w zdarzeniach zginęło więcej osób.

Podsumowanie działalności Komendy Powiatowej

Państwowej Straży Pożarnej w Bełchatowie

w roku 2011

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej podsumowała swoje działania w roku 2011. Najważniejsze dane statystyczne, informacje o zakupach i inwestycjach zaprezentowano podczas narady rocznej z udziałem przedstawicieli władz samorządowych gmin i powiatu, Ochotniczych Straży Pożarnych i dziennikarzy. Raport za rok 2011 został złożony na ręce gen. Andrzeja Witkowskiego, Łódzkiego Komendanta Wojewódzkiego PSP -  gościa honorowego tego spotkania. Wziął w nim również udział ks. Leszek Druch, kapelan bełchatowskich strażaków.

Państwowa Straż Pożarna jest zawodową, umundurowaną i wyposażoną w specjalistyczny sprzęt formacją przeznaczoną do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami. W minionym roku wzrosła w naszym powiecie ogólna ilość podejmowanych interwencji, zmalał udział w miejscowych zagrożeniach, a wzrósł w pożarach.

Według pożarniczego zegara ratownictwa w powiecie w ub. roku: pożar wybuchał co 14 godzin i 50 minut, miejscowe zagrożenie co 13 godz. i 31 minut, a fałszywy alarm zdarzał się co 230 godz. i 32 minuty.  Wśród przyczyn pożarów najczęstsze to podpalenia umyślne (323), nieostrożność osób dorosłych (89), nieostrożność nieletnich (41), wady i nieprawidłowa eksploatacja urządzeń ogrzewczych.

- Bardzo nas cieszy ścisła współpraca z lokalnymi władzami samorządowymi oraz innymi służbami i podmiotami – powiedział Stanisław Krasoń, Komendant Powiatowy PSP. - Ma to niewątpliwie wpływ i dobrze rokuje na przyszłość kolejnym naszym zamierzeniom dotyczącym poprawy stanu bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej w powiecie bełchatowskim. Ponadto zauważamy wysokie społeczne zaufanie. Jesteśmy widoczni na co dzień w setkach zdarzeń, w których niesiemy ludziom pomoc.

Strażacy służą 114 tysiącom mieszkańców powiatu bełchatowskiego. Zabezpieczenie rejonu spoczywa na 1 Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Bełchatowie, 70 jednostkach OSP oraz 3 zakładowych służbach ratowniczych. Potrzeby strażaków związane z jakością i bezpieczeństwem ich pracy są dostrzegane przez samorząd Powiatu Bełchatowskiego od początku jego funkcjonowania.

- Bezpieczeństwo naszych mieszkańców jest sprawą priorytetową i w tym obszarze nie możemy  oszczędzać – powiedział Marek Jasiński, Wicestarosta Bełchatowski. - Nasze wsparcie poprzez zakupy czy dotacje dla straży pożarnej służy poprawieniu jakości  i bezpieczeństwa pracy strażaków, a w konsekwencji wpływa na wzrost poziomu bezpieczeństwa nas wszystkich. Dlatego też władze powiatu będą nadal otwarte na potrzeby strażackich formacji.

Budżet KP PSP kształtował się w roku poprzednim na poziomie ponad 5.200 tys.zł, z czego ponad 4.300 tys.zł  stanowiły płace. Mimo napiętego budżetu udało się dokonać także pewnych zakupów, np. kosiarki do trawy wraz z pługiem do odśnieżania. Przy wsparciu Gminy Kleszczów oraz samorządu Miasta Bełchatowa zakupiono samochód operacyjny Ford Mondeo. Akt jego poświęcenia, by bezawaryjnie służył strażakom w pracy, miał miejsce przed naradą roczną.

Komendant Wojewódzki podziękował bełchatowskim strażakom za dobrą służbę, pochwalił przykładanie wagi do podnoszenia kwalifikacji i sprawności fizycznej funkcjonariuszy oraz realizowanie szkoleń dla strażaków-ochotników.

Agnieszka Zawodzińska, Wydział Promocji i Rozwoju Powiatu Starostwa Powiatowego w Bełchatowie