Czwartek 28 marca 2024

Rowerowa przyjaźń trwa, czyli cykl rajdów po powiecie

Powiatowe Centrum Sportu w Bełchatowie oraz Załoga Rowerowa „Zgrzyt” kontynuują ubiegłoroczny cykl wypraw rowerowych, w których bezpłatnie mogą brać udział mieszkańcy naszego powiatu. Pierwszy rajd, "na rozruszanie" odbył się w sobotę, 12 maja. Pojechało w nim ponad 120 osób.
rajdy glowne
Pałeczkę organizacji powiatowych rajdów przejęło w tym roku Powiatowe Centrum Sportu w Bełchatowie, które – podobnie jak starostwo w poprzednich latach – także korzysta ze wsparcia i doświadczenia Załogi Rowerowej „Zgrzyt”. Nie zmieniła się natomiast idea przedsięwzięcia. Jest nią promocja aktywnej formy spędzania czasu, integracja mieszkańców i poznawanie ciekawych przyrodniczo, historycznie i kulturowo zakątków powiatu bełchatowskiego.

Cykl tegorocznych wypraw wystartował 12 maja. Ponad 120 rowerzystów, wyposażonych w odblaskowe kamizelki i naklejki pomknęło przez Domiechowice, Emilin, Wolę Mikorską, Mikorzyce, Nową Wieś, Rasy, Bukowie Górne, Suchcice, Pólko, Helenów, Dobrzelów aż do Myszaków.

Najbliższy rajd, odbędzie się 2 czerwca. Jest adresowany do całych rodzin. Do pokonania będą mieć zaledwie 18 km. Trasa powiedzie przez Biały Ług, Wierzchy Kluckie, Wierzchy Parzeńskie i Lesisko. Kilka postojów z pewnością pozwoli zebrać siły, a ognisko z pieczeniem kiełbasek to dodatkowa atrakcja. Ognisko będzie rozpalone na piaskowej wydmie w okolicy Lesiska.

W czasie wakacyjnym odbędą się dwie wyprawy. 7 lipca zapraszamy na 40-kilometrowy odcinek, wiodący przez Parzno, Firlej, Podlesie, Krześlów i Strzyżewice, natomiast 4 sierpnia pojedziemy przez Nowy Janów, Rogowiec, tereny przemysłowe w sąsiedztwie kopalni i elektrowni i oraz wzdłuż zbiornika Słok. Zaraz po wakacjach, 1 września, dla upamiętnienia rocznicy wybuchu II wojny światowej i jej bohaterów, na trasie rajdu znajdą się umocnienia polowe i bunkry, „pamiętające” historię Września 1939. Nie będzie to rajd dla nowicjuszy. Leśne dukty i bezdroża będą sporym wyzwaniem kondycyjnym. 6 października szykuje się "Jesienny przejazd rowerowy" o długosci 40 km, biegnący przez m.in. Postękalice, Bogdanów, Pawłółw, Bukową, Augustynów i Zdzieszulice Górne.

Tradycyjny Powiatowy Rajd Niepodległości planowany jest 11 listopada. Będzie mierzył 30 km. Rowerzyści odwiedzą m.in. cmentarz wojenny w Klukach, miejsce pochówku polskich żołnierzy, poległych w walkach obronnych w pierwszych dniach II wojny światowej. Godzina rozpoczęcia tego rajdu zostanie podana dwa tygodnie przed terminem.

Rajdy wrześniowy i październikowy zaczynają się o godz. 11, poozostałe o godz. 13 (zbiórka przed powiatowym lodowiskiem przy ul. Czaplinieckiej). W załączeniu do artykułu regulamin dla uczestników rajdów oraz  mapy tras posczególnych wypraw.

Anna Makara, Agnieszka Zawodzińska
Zespół ds.Promocji
REGULAMIN POWIATOWYCH RAJDÓW ROWEROWYCH (pdf) 0.07mb (Pobrań: 103)
Trasy powiatowych rajdow rowerowych 2018 (pdf) 0.75mb (Pobrań: 354)