Wtorek 19 marca 2024

Rozmawiali o przyszłości regionu

Restrukturyzacja kopalni Bełchatów - to główny temat jaki był poruszany dzisiaj w trakcie Posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. rozwoju i Przekształceń Regionu Bełchatowskiego.
główne
Spotkanie zorganizowano w sali konferencyjnej Powiatowego Urzędu Pracy w Bełchatowie i uczestniczyli w nim m.in. Starosta Bełchatowski Dorota Pędziwiatr, Przewodniczący Rady Powiatu Sławomir Malinowski, wicestarosta Jacek Bakalarczyk. Nie zabrakło przedstawicieli kopalni, PGE GiEK SA, bełchatowskich parlamentarzystów, włodarzy miasta Bełchatowa, gminy Bełchatów, gminy Szczerców, Kluki, Kleszczów, Zelów. Głównym celem spotkania było wypracowanie wspólnych działań przy tworzeniu platformy dla regionu bełchatowskiego, by móc pozyskiwać środki unijne na restrukturyzacje obszarów pokopalnianych. Jak powiedział poseł Grzegorz Lorek - chodzi dokładniej o budżet unijny i nową perspektywę 2021-2027. Dodatkowo musimy opracować strategie tej transformacji, biorąc pod uwagę ilość miejsc pracy, które uda się w kopalni zachować, co możemy przebranżowić, jakie ulgi podatkowe może dostać region, z jakich programów unijnych możemy skorzystać. Posiedzenia zespołu mają odbywać się regularnie.

Marzena Rogut-Chrząszcz
Zespół ds. Promocji