Sobota 20 kwietnia 2024

Rozsądny odruch serca

Czas zbliżających się świąt Bożego Narodzenia to moment refleksji i często też spontanicznych, ciepłych odruchów serca. Wiele osób chce w tym czasie pomóc potrzebującym, jednak ważne jest, aby pomoc była niesiona rozsądnie i przynosiła pożytek i zadowolenie obdarowanych, a także obdarowujących.

glowne
- Pragnę podziękować za każdą pomoc, którą otrzymują dzieci z Domu Dziecka w Dąbrowie Rusieckiej i z Ośrodka Interwencyjno- Socjalizacyjnego w Bełchatowie od firm, urzędów czy osób prywatnych – mówi Lidia Szymańska, dyrektor Centrum Administracyjnego do Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Bełchatowie. - Jednak serdecznie proszę, aby każdą zbiórkę, czy akcję na rzecz naszych podopiecznych konsultować ze mną. Przed rozpoczęciem akcji warto uzgodnić, czego ewentualnie najbardziej potrzebują wychowankowie i co się przyda.

Jak podkreśla Lidia Szymańska, zdarzają się również sytuacje, że komunikaty na temat zbiórki dla podopiecznych powiatowych placówek, delikatnie mówiąc, mijają się z prawdą. Zbierający piszą o trudnych warunkach, w jakich mieszkają dzieci, o braku podstawowych przyborów i rzeczy osobistych, o braku zajęć czy rozrywek. Warto dodać, że miesięcznie powiat na utrzymanie każdego z wychowanków przeznacza ponad 4 tysiące złotych.

- Być może w zamyśle taki komunikat ma poruszyć serca ewentualnych darczyńców, ale nas stawia w kłopotliwej sytuacji, bo to nie jest prawda – mówi Lidia Szymańska. - Zapraszam do obejrzenia naszych placówek, chociażby na stronie internetowej. Dzieciom niczego nie brakuje. Zapewniamy im wszystkie niezbędne do normalnego życia warunki i staramy się stworzyć namiastkę domu. Organizujemy wiele wyjazdów, wycieczek i innych atrakcji. Co roku dzieci jeżdżą na zimowiska i kolonie. Ciekawie zagospodarowujemy ich wolny czas. Regularnie przeprowadzamy remonty i wymieniamy meble, aby dzieci mieszkały w jak najlepszych warunkach.

Pod koniec listopada dzieci z Domu Dziecka w Dąbrowie Rusieckiej i z Ośrodka Interwencyjno-Socjalizacyjnego w Bełchatowie wzięły udział w wyjątkowym spotkaniu świątecznym, które odbyło się 23 listopada w Muzeum Łazienki Królewskie. Specjalnym gościem była małżonka Prezydenta RP - Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda. Spotkanie świąteczne odbyło się w Starej Oranżerii. Wypełniły je atrakcje przygotowane przez pracowników Muzeum. Dzieci wzięły udział w interaktywnej grze, podczas której Teatr Królewski, Królewska Galeria Rzeźby oraz formiernia stały się miejscem twórczych doświadczeń i niezwykłych przygód. Uczestnicy zabawy wykonywali zdania, za których rozwiązanie otrzymywali różne przedmioty, które stały się przepustką na pokaz magii w wykonaniu iluzjonisty. W finale dzieci spotkały się ze św. Mikołajem, który obdarował je różnorodnymi, obfitymi prezentami. Pierwsza Dama życzyła dzieciom, by odkrywały swoje talenty, którymi są obdarowane, oraz wierzyły we własne siły.

- Chciałabym, abyście zawsze pamiętali o tym, że każdy z was jest jedyny, niepowtarzalny i każdy z was jest cennym darem i radością dla innych. Dlatego życzę wam, aby spełniły się wszystkie marzenia, które są ukryte w waszych sercach - podkreśliła Agata Kornhauser-Duda.
Krzysztof Borowski
Rzecznik prasowy