Piątek 20 paździenika 2017

Semper fidelis - "żywa" lekcja historii

7 października 2017 roku odbyła się inscenizacja historyczna, która była parafrazą autentycznych zdarzeń z września 1939. Zdarzenia na bieżąco komentował na żywo Irytujący Historyk (Jakub Czerwiński).
Udział wzięło ponad 70 rekonstruktorów i osób odtwarzających uchodźców z Wielunia. Wydarzenie rejestrowało kilku zawodowych fotografów. W inscenizacji wziął udział profesjonalny pilot Pan Jakub Myśluk, który swoimi niesamowitymi akrobacjami powietrznymi zapierał dech w piersiach zgromadzonych ludzi. Niebywałe efekty pirotechniczne i niezapomniane wrażenia zapewniła firma Demony Ognia z Panem Pawłem Gajewskim na czele. Doskonałej jakości broń i amunicję dostarczyła firma StG44. Artyleria i broń maszynowa, kilkudziesięciu profesjolanych rekonstruktorów Wehrmachtu i Wojska Polskiego dzięki swojemu zaangażowaniu, wiedzy i doświadczeniu umożliwili podziwianie wydarzenia. Przygotowany specjalnie na tę okazję montaż słowno-muzyczny wzruszył na pewno niejedną ze zgromadzonych osób.

Ponad 40 sztuk różnej broni (pistolety, karabiny, karabiny maszynowe, moździerz i granatnik), ogromna ilość amunicji – widzowie mogli choć odrobinę poczuć grozę tamtych wrześniowych dni. Ukazano okrucieństwa pilotów Luftwaffe, jak i zwykłych piechurów niemieciej Heer. Podkrelono bohaterstwo Żołnierza Polskiego i ofiarę bezbronnych cywilów.

Rekonstruktorzy przybyli z różnych stron Polski: z Warszawy, Łodzi, Skierniewic, Łowicza, Krakowa, Gliwic, Katowic, Zabrza i wielu innych miejscowości.

Mamy nadzieję, że za rok uda się pokazać więcej i już dziś zapraszamy Państwa na drugą edycję inscenizacji historycznej „Semper Fidelis – Zawsze Wierni”.
Monika Michel
Zespół ds.Promocji