Czwartek 25 kwietnia 2024

Skromne i uroczyste święta plonów

Dożynki to jedne z największych imprez w każdej gminie przyciągające tysiące osób. W tym roku wszystko było inaczej. A całe wydarzenia miały wyjątkowo skromną oprawę. Było zdecydowanie krócej, skromniej i mniej hucznie. Reżim sanitarny narzucony przez trwającą epidemię spowodował znaczne ograniczenia w uroczystościach. Odwołano festyny i koncerty.
główne
Obchody dożynkowe we wszystkich gminach naszego powiatu zamknęły się mszą świętą dziękczynną, podczas których uczestniczyły delegacje z poszczególnych sołectw.
Święto plonów było w tym roku, nieco skromniejsze. Jednak mieszkańcy gmin nie zawiedli-tradycyjnie już przygotowali imponujące wieńce dożynkowe. Barwne, nawiązujące do regionalnego folkloru okraszone finezyjnymi rozwiązaniami i ciekawymi pomysłami cieszyły oko każdego uczestnika ceremoniału.
I choć podsumowanie rolniczego trudu i wysiłku zdecydowanie różniło się formą od poprzednich edycji, to jednak w ludziach wciąż widać nadzieję na lepsze jutro.

Jednymi z ostatnich były dożynki w gminie Zelów, które odbyły się w Parafii Św. Teodora Męczennika i Najświętszego Serca Jezusowego w Kociszewie.

Foto:UG Zelów,Drużbice, Rusiec