Piątek 19 kwietnia 2024

Ślubowanie pierwszaków i dzień patrona w "Energetyku"

Pół tysiąca pierwszoklasistów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 (popularny „Energetyk') złożyło dziś ślubowanie na sztandar swojej szkoły, w obecności dyrekcji, nauczycieli, rodziców oraz gości z instytucji współpracujących z placówką, jak uczelnie wyższe, Centrum Kształcenia Zawodowego, policja, straż pożarna czy spółki PGE. Wydarzenie uświetniło obchody Dnia Patrona Szkoły, którym jest gen. Ludwik Czyżewski. Młodzież przygotowała montaż słowno-muzyczny poświęcony historii jego życia i dokonań podczas II wojny światowej.
glowne
- Przed wami pierwszy rok nauki, najtrudniejszy. Najważniejsze, czego życzę wam, byście w tym czasie osiągnęli, to wiara we własne siły – takimi słowami zwrócił się do uczniów Piotr Mielczarek, dyrektor ZSP 1. - My jesteśmy po to, by wam pomóc zdobyć wiedzę i zawód. Ta szkoła ma wiele możliwości. Wykorzystajcie je mądrze i maksymalnie.

Ślubowanie klas pierwszych to tradycyjne złożenie przysięgi na sztandar szkoły, w której młodzież zobowiązuje się do właściwych postaw wobec placówki, innych ludzi i ojczyzny, zorientowanych na zdobywanie wiedzy dla rozwoju własnego i dobra ogółu. W Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 naukę w roku szkolnym 2019/20 rozpoczęło we wrześniu blisko pół tysiąca osób. Placówka stawia na szkolnictwo zawodowe, czyli kształcenie młodego pokolenia, jako dobrze przygotowanych kandydatów, odnajdujących się z łatwością na rynku pracy. Absolwenci techników i szkół branżowych I stopnia w ZSP nr 1 to m.in. informatycy, mechanicy, elektrycy, elektronicy czy budowlańcy.

Patronem szkoły jest Ludwik Czyżewski, pułkownik piechoty Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza i Armii Krajowej, w 1972 roku mianowany przez Prezydenta RP na uchodźstwie generałem brygady. Historyczne znaczenie jego postaci dla naszego regionu, które stało się także podstawą wyboru generała na patrona szkoły, to jego działania w Kampanii Wrześniowej 1939 r,, zwłaszcza w bitwie pod Borowską Górą.
Agnieszka Zawodzińska
Zespół ds. Promocji