Czwartek 18 kwietnia 2024

Śmieci segregujemy - w zieleni żyjemy

Coroczny powiatowy finał obchodów Dnia Ziemi to dowód na to, że zwłaszcza najmłodsi mieszkańcy dostrzegają piękno przyrody i potrzebę ochrony naszej niebieskiej planety. Barwny, uliczny korowód dzieci i dorosłych z ekologicznymi hasłami na transparentach, stoiska rękodzieła z wykorzystaniem surowców wtórnych, gry i zabawy na temat środowiska naturalnego złożyły się na tegoroczne wydarzenie, przygotowane przez bełchatowskie starostwo.
glowne
W finale powiatowego Dnia Ziemi uczestniczyło 45 placówek z całego powiatu. Wspaniałym widowiskiem była, jak zawsze, „Parada Wolności dla Ziemi”. Kilkaset osób przemaszerowało przez Bełchatów dumnie prezentując ekologiczne transparenty i kolorowe kostiumy, nawiązujące tematycznie do bogactw natury.

- Jako gospodarz powiatu także brałem udział w tym korowodzie, będąc dumnym, że tak wiele osób przyłączyło się do naszej akcji – mówi Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski. - Powiat bełchatowski szczyci się prestiżowymi nagrodami w uznaniu za działania dla ochrony środowiska. Tytuły jednak zobowiązują. Dlatego na środowisku i edukacji na jego rzecz nie oszczędzamy i nie pozostajemy bierni realizując kolejne pomysły i idee.

Uczestnicy parady wzięli udział w konkursie na najlepsze hasło. Wygrała go Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Bełchatowie: „Śmieci segregujemy - w zieleni żyjemy”. Komisji konkursowej podobała się też twórczość Domu Pomocy Społecznej w Bełchatowie: „Kiedy woda czysta, ryby tańczą twista”, oraz podstawówki z Kurnosa: „Jedz warzywa i owoce, zyskasz przez to nowe moce”. Komisja oceniała również działania ekologiczne, zaprezentowane na stoiskach w ramach „Jarmarku Ekologicznych Rozmaitości". Tę rywalizację wygrał Samorządowy Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Bełchatowie, drugie miejsce przyznano Akademii „Jabłuszko”, a trzecie Publicznemu Gimnazjum nr 7 w Bełchatowie. Wyróżnione placówki otrzymały nagrody rzeczowe w postaci sprzętu audio-video i komputerowego.

- W ramach jarmarku ekologicznych rozmaitości dominowały tematy związane z segregacją odpadów – podsumowuje Tomasz Głowacki, kierownik referatu ds. edukacji ekologicznej w starostwie. - Edukacja ekologiczna realizowana przez samorząd powiatu bełchatowskiego jest inwestycją, której efekty już obserwujemy, a z pewnością docenimy w przyszłości. Uczymy przede wszystkim szacunku dla przyrody i troski o naturalne dobra, jak woda czy powietrze. Zaszczepiamy w młodych ludziach wiedzę, która przekłada się na właściwe, ekologiczne zachowania.

Organizacja powiatowych obchodów Dnia Ziemi kosztowała 12 tysięcy złotych.
M. Luba, A. Zawodzińska