Wtorek 16 kwietnia 2024

Sportowe sławy w "Energetyku"

Takiego nagromadzenia sportowych sukcesów w jednym czasie aula Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 3 w Bełchatowie już dawno nie widziała. Ale nie ma się co dziwić, rzadko udaje się zorganizować spotkanie z wybitnymi olimpijczykami, których nazwiska zna większość Polaków. Z młodzieżą bełchatowskich szkół spotkał się legendarny kolarz Zenon Jaskuła, wicemistrz olimpijski i wicemistrz świata w wyścigu drużynowym; trzeci kolarz Tour de France (1993), wielokrotny mistrz Polski oraz uznawany za najlepszego polskiego biathlonistę Tomasz Sikora, uczestnik igrzysk olimpijskich 1994, 1998, 2002, 2006 i 2010, srebrny medalista olimpijski, indywidualny mistrz i wicemistrz świata, brązowy medalista mistrzostw świata w drużynie, 6-krotny mistrz Europy i zarazem 13-krotny medalista mistrzostw Europy, wielokrotny medalista mistrzostw Polski w biegach biathlonowych.
glowne
Celem spotkania było przekonanie młodzieży, że warto uprawiać jakikolwiek sport, że warto czasem odejść od telewizora czy komputera, rozsądnie się odżywiać, uczestniczyć w zdrowej rywalizacji na bieżni, boisku, trasie.

- Uczestniczyłem w pięciu olimpiadach ale zdobyłem tylko jeden medal i myślę, że jest to dobry przykład, żeby młodzież zrozumiała, że niepowodzenia nie zawsze kończą się totalną porażką, że trzeba znaleźć w sobie siłę, aby nadal realizować swoje marzenia i plany, nie tylko w sporcie, ale i w życiu – mówi Tomasz Sikora. - Sport to wzmocnienie charakteru, świat, w którym porażki nie załamują, a wręcz motywują do jeszcze większej pracy nad sobą. Dzięki uprawianiu sportu spotkałem na swojej drodze bardzo wielu ciekawych ludzi, zwiedziłem pół świata, była to dla mnie szkoła życia.

W czasie spotkania można było zobaczyć sportowy karabinek, z jakiego strzelał Tomasz Sikora oraz podziwiać wyczynowe rowery kolarskie, zarówno te wykonane w najnowszych technologiach, jak i te z czasów zwycięstw Zenona Jaskuły.

- W czasach gdy ja startowałem nie mieliśmy takiego sprzętu, nie mieliśmy całego zaplecza, jakie obecnie mają zawodowe grupy kolarskie – wspomina Zenon Jaskuła. - Przede wszystkim liczył się upór, chęć zwycięstwa i sukcesu. Pamiętam również Bełchatów z tamtych lat, ponieważ brałem udział w wyścigach kolarskich o Wielką Nagrodę Bełchatowa. Tu zawsze była dobra atmosfera dla sportu, dlatego sądzę, że młodzież ma tutaj dobre warunki do jego uprawiania.
Krzysztof Borowski
Rzecznik prasowy