Czwartek 25 kwietnia 2024

Spotkanie hipoterapeutów w europarlamencie

Rezulaty miedzynarodowej konferencji szkoleniowo - naukowej pt. „Terapie z udziałem zwierząt. Naukowo, terapeutycznie i naturalnie”, która odbyła się w kwietniu w Bełchatowie pod patronatem Starosty Bełchatowskiego, zostały zaprezentowane w Strasbourgu podczas spotkania hipoterapetow z europarlamentarzystami. Polskę reprezentowało Stowarzyszenie Strapate Ranczo z powiatu bełchatowskiego.

Rezulaty miedzynarodowej konferencji szkoleniowo - naukowej pt. „Terapie z udziałem zwierząt. Naukowo, terapeutycznie i naturalnie”, która odbyła się w kwietniu w Bełchatowie pod patronatem Starosty Bełchatowskiego, zostały zaprezentowane w Strasbourgu podczas spotkania hipoterapeutów z europarlamentarzystami. Polskę reprezentowało Stowarzyszenie Strapate Ranczo z powiatu bełchatowskiego, które w ramach swojej działalności  współpracuje ze słynnymi autorytetami światowej hipoterapii, prowadzi szkolenia, publikuje artykuły w zagranicznych czasopismach.

Uroczystość w Strasbourgu otworzył Dr Koch - eurodeputowany z Niemiec i Wiceprezes Europejskiej Organizacji na Rzecz Osób Niepełnosprawnych. Na jego ręce złożono rezultaty projektu Leonardo da Vinci „Europejska koncepcja kształcenia i uzyskiwania kwalifikacji zawodowych w ramach terapii z udziałem zwierząt.” Materiały te będą rozpatrywane w Parlamencie Europejskim i w Radzie Europejskiej. Ich pozytywne przyjęcie powinno skutkować zapewnieniem funduszy na prowadzenie zajęć hipoterapeutycznych w krajach Wspólnoty. Dr Koch już potwierdził swoje wsparcie dla tej idei. (Na zdjęciu po prawo: dr Koch przed polskim stoiskiem oraz niedowidząca Doris Russig, znana hipoterapeutka i wielki autorytet niemieckiej hipoterapii, w środku S.Tilesova).

Jak relacjonuje Stanislava Tilesova, prezes Strapate Ranczo, uroczystość miała niezwykłą oprawę. Parlamentarzyści przejechali się do Pavillon Joséphine konnymi bryczkami powożonymi przez osoby niepełnosprawne. To oni właśnie - uczestnicy zajęć hipoterapeutycznych – cierpiący na dolegliwości natury psychosomatycznej, psychiatrycznej czy fizycznej byli aktywnymi uczestnikami tego spotkania, dzielili się swoimi doświadczeniami z zajęć hipoterapeutycznych, przygotowali także pokazy zajęć. W roli tłumacza wystąpiła osoba niewidoma, władająca 4 językami.

Uczestnicy z Polski przygotowali stoisko, na którym prezentowano materiały publikacyjne, zdjęcia i filmy video obrazujące działalność i osiągnięcia polskiej hipoterapii. Dużym zainteresowaniem cieszyło się nagranie z prezentacją w j. angielskim 8-letniej Alicji Rychlewskiej z naszego powiatu, która opowiadała o pracy bełchatowskiego stowarzyszenia. Dodać warto, że prezes Stanislava Tilesova – z pochodzenia Słowaczka, już legitymuje się polskim obywatelstwem przyznanym przez prezydenta RP.

Wydzial PR