Środa 24 kwietnia 2024

Sprawy liczone w tysiącach

Prawie 10 tysięcy pojazdów zarejestrowali w zeszłym roku pracownicy Wydziału Komunikacji i Dróg Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. Wyrejestrowano natomiast 1450 pojazdów, w tym 1191 z powodu demontażu i 193 z powodu wywozu za granicę. Z powodu kradzieży wyrejestrowano 47 sztuk.

W ciągu roku wydział wydał 14 627 dowodów rejestracyjnych, 15 126 pozwoleń czasowych i 2 701 kart pojazdu. W dowodach rejestracyjnych dokonano 1 302 wpisy o zainstalowanym w pojeździe gazie i 1 579 o zamontowanym haku. W depozyt przyjęto 1 296 dowodów rejestracyjnych zatrzymanych przez policję. Ponadto dokonano 2 509 innego rodzaju adnotacji w dowodach rejestracyjnych. Referat praw jazdy przez rok wydał 4 388 praw jazdy, 43 międzynarodowe prawa jazdy, 182 decyzje o cofnięciu uprawnień i 459 kart parkingowych dla niepełnosprawnych.

- Ta statystyka doskonale obrazuje ilość pracy jaką wykonują pracownicy tego wydziału, który jest najbardziej „obleganym” przez petentów wydziałem starostwa – mówi Krzysztof Gajda, Naczelnik Wydziału Komunikacji i Dróg (na zdjęciu). - Nieustannie szukamy rozwiązań, aby usprawniać proces rejestracji. Przepisy jednak determinują procedury, więc nie wszystkie sprawy udaje się załatwić w ciągu kilku minut. Po raz kolejny zwracam uwagę, aby przy zawieraniu umowy kupna pojazdu dokładnie sprawdzać ważność dokumentów oraz dane identyfikacyjne auta, ponieważ oszustów nie brakuje. Beztroską i nadmiernym zaufaniem fundujemy sobie dodatkowe kłopoty.

Obecnie w bełchatowskim starostwie jest 12 stanowisk obsługujących petentów. W sali rejestracji jest 10 stanowisk, natomiast w oddzielnym pokoju, dodatkowe dwa, których pracownicy, oprócz rejestracji, służą również informacją i wydawaniem potwierdzeń o terminie rejestracji z sytemu Q-matic.

Współpracując z gminami, wydział komunikacji prowadzi również dwie filie: w Kleszczowie (1 stanowisko) i Zelowie (2 stanowiska), przez co mieszkańcy tych gmin nie muszą spraw związanych z pojazdami załatwiać w Bełchatowie.

Od października zeszłego roku petentom oczekującym na załatwienie sprawy w wydziale komunikacji czas uprzyjemnia muzyka dobiegająca z głośników znajdujących się w holu. Z kolei termin wizyty w wydziale można zarezerwować za pośrednictwem specjalnej aplikacji na stronie internetowej powiatu.

Krzysztof Borowski, Rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Bełchatowie