Piątek 29 marca 2024

Strażackie ćwiczenia w Sempertansie

Coroczne ćwiczenia zgrywające służb ratowniczych powiatu miały miejsce na terenie zakładu Sempertans w Rogowcu. Pozorowany pożar jednej z hal, w którym ucierpieli pracownicy, wymagał mobilizacji kilkunastu jednostek straży pożarnej. Akcję obserwował Powiatowy Sztab Zarządzania Kryzysowego, któremu przewodniczy starosta Dorota Pędziwiatr.
główne
Punktualnie o godzinie 12, w piątek 28 czerwca, dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bełchatowie został powiadomiony telefonicznie przez służbę zabezpieczenia zakładu Sempertrans w Rogowcu, że na terenie zakładu w jednej z hal wybuchł wózek widłowy z instalacją gazową. Powstały pożar szybko się rozprzestrzenił i spowodował obrażenia u kilku osób. Dyżurny Operacyjny Powiatu zadysponował na miejsce zdarzenia ciężkie samochody gaśnicze oraz jednostki OSP. Starosta bełchatowski zwołuje w trybie pilnym wyjazdowe posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego . Ten podejmuje decyzje dotyczące zapewnienia niezbędnej do ugaszenia pożaru ilości sił i środków oraz organizuje zaplecze logistyczne. Tak przedstawiał się ogólny plan sytuacji. Akcja trwała blisko godzinę. Brało w niej udział 14 zespołów strażackich i ponad pięćdziesięciu strażaków. Już na pierwszym podsumowaniu „na gorąco” wskazano np. iż rannym udzielano pomocy w zbyt małej odległości od miejsca zdarzenia, a pewne czynności strażacy wykonywali za wolno. Te bardzo cenne wskazówki będą jeszcze omawiane w poszczególnych jednostkach po sporządzeniu listy szczegółowych uwag. Generalnie celem takich ćwiczeń jest doskonalenie działań ratowniczych.

Sempertrans jest największym zakładem w Europie produkującym taśmy przenośnikowe, na bazie gumy i stali, dla potrzeb górnictwa i hutnictwa, dostarczającym swe produkty do klientów na całym świecie. Zatrudnia 700 pracowników. W historii firmy w Bełchatowie nie zdarzył się taki wypadek, jak ten symulowany na ćwiczeniach. Jednakże bezpieczeństwo jest w tej firmie priorytetem, kierownictwo prowadzi stałą politykę budowania wśród załogi kultury bezpieczeństwa. Robert Gałązka, dyrektor zarządzający w Sempertrans podziękował strażakom za sprawną akcję, życząc sobie i służbom, by spotykali się tylko na ćwiczeniach. Umiejętności i sprawności pogratulowała wszystkim zastępom także starosta Dorota Pędziwiatr.
Agnieszka Zawodzińska
Zespół ds.Promocji