Czwartek 28 marca 2024

Strzelali gole ku czci świętego

Stu pięćdziesięciu zawodników, dwadzieścia drużyn i prawie czterdzieści meczów, takie liczby podsumowują turniej piłki nożnej „Strzel gola dla Karola”. To sportowe wydarzenie, objęte patronatem starosty bełchatowskiego, zorganizowali bełchatowscy księża sercanie.
glowne
„Patrząc na was, przypominam sobie sportowe doświadczenia mojego życia” – takie słowa 29 października 2000 roku skierował Ojciec Święty Jan Paweł II do ponad 60 tysięcy ludzi sportu, którzy zasiedli na trybunach Stadionu Olimpijskiego w Rzymie. I choć od ponad 12 lat nasz wspaniały rodak nie jest fizycznie obecny wśród nas, to jednak wierzymy, że Jego duch unosił się również nad salą gimnastyczną w II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w Bełchatowie, gdzie w sobotę, 25 listopada odbyła się jubileuszowa, V edycja turnieju piłki nożnej „Strzel gola dla Karola”. Ideą rozgrywek jest upamiętnienie postaci i nauk polskiego świętego.

To coraz bardziej rozpoznawalne w regionie bełchatowskim wydarzenie sportowe zorganizowali Księża Sercanie z Parafii NMP Matki Kościoła w Bełchatowie we współpracy z Ruchem Sercańskiej Młodzieży oraz stowarzyszeniem „Bełchatowianie dla Narodu”. W ramach tegorocznej edycji akcji przygotowano 3 kategorie wiekowe dla chłopców ze szkół podstawowych (kl. VII) i klas gimnazjalnych (kl. II i III), szkół ponadgimnazjalnych oraz starszej młodzieży w wieku do 26 lat. Podczas ponad 2-tygodniowej rekrutacji do turnieju zgłosiło się 20 zespołów (ok. 150 zawodników z Bełchatowa i okolic). W porozumieniu ze wszystkimi drużynami postanowiono też ostatecznie, aby dwie kategorie dla szkół średnich i starszej młodzieży połączyć w jedną. O wysokim poziomie sportowym tegorocznego turnieju świadczy choćby duża liczba remisów (aż 11 na 36 meczów).

Aby w kategorii szkół podstawowych i gimnazjów wyłonić najpierw jednego z finalistów, a potem końcowego zwycięzcę tej kategorii wiekowej, konieczne było przeprowadzenie serii rzutów karnych. W efekcie „rzutem na taśmę” nieco lepszy od CSK Orlikowców okazał się być zespół Gucci Gang. Najniższe miejsce na podium uzupełniła drużyna Piłkarze Adiego, która w meczu o III miejsce pokonała Volej Team. W ramach tej kategorii Królem Strzelców został Kacper Sionkowski z Piłkarzy Adiego (9 goli), najlepszym bramkarzem okazał się być Jakub Motyl (Gucci Gang), a jako najlepszego zawodnika turnieju wybrano Bartka Rygałę – kapitana drużyny CSK Orlikowce.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych i starszych chłopców po raz pierwszy w historii rozgrywek „Strzel gola dla Karola” mieliśmy do czynienia z obroną tytułu przez zespół Króliki, który także wygrał tę kategorię wiekową podczas poprzedniej edycji turnieju w maju 2016 roku. W finale zwycięzcy bez najmniejszych problemów pokonali najstarszą w całej stawce drużynę Weekendowców. Z kolei w „małym finale” FC Pączki zdominowały zespół Kek. Najwięcej, bo 11 goli, dla św. Jana Pawła II strzelił Kacper Wojtczyk z Królików. Za to najpilniej swojej bramki strzegł jego brat - Krystian Wojtczyk (Króliki). Za najbardziej wartościowego zawodnika uznano Damiana Siewierę (także Króliki), dla którego był to już drugi taki tytuł z rzędu.

V edycję Turnieju Piłki Nożnej „Strzel gola dla Karola” 2017 udało się pomyślnie przeprowadzić dzięki wsparciu i życzliwości Waldemara Wyczachowskiego, starosty bełchatowskiego, patrona honorowego turnieju, Stanisława Sipy, Prezesa Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Piotrkowie Trybunalskim, dyrekcji II Liceum Ogólnokształcącego w Bełchatowie, Miejskiego Zakładu Komunikacji w Bełchatowie oraz dzięki licznym zapowiedziom naszych stałych patronów medialnych. Wszystkim, a zwłaszcza ludziom młodym, którzy przysłużyli się do uświetnienia i udoskonalenia tegorocznego turnieju, z serca dziękujemy!
ks. Sławomir Kuśmierz scj