Niedziela 17 grudnia 2017

Strzelali ku chwale generała

Ponad dwadzieścia osób wzięło udział w zawodach strzeleckich, zorganizowanych przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 dla uczczenia pamięci generała brygady Ludwika Czyżewskiego, patrona szkoły.
Szkoła cieszy się od kilku miesięcy nowoczesną strzelnicą. Potencjał tego miejsca jest wykorzystywany nie tylko przez uczniów klas mundurowych, trenujących strzelanie, ale także udostępniony mieszkańcom. Głównym trofeum w rywalizacji, zorganizowanej 7 października, był Puchar Starosty Bełchatowskiego. Trafił on do Daniela Żabickiego. Na podium stanęli także 2. Dominik Otocki i 3. Jakub Łażewski. Amadeusz Wiewióra zajął miejsce czwarte, a Daniel Kluf piąte.

Gen. bryg. Ludwik Czyżewski to oficer piechoty Wojska Polskiego II Rzeczpospolitej, Korpusu Ochrony Pogranicza i Armii Krajowej, w 1972 roku mianowany przez Prezydenta RP na uchodźstwie generałem brygady. Urodził się 8 października 1892 r. w Wandolinie koło Wiszniowa.
Od listopada 1918 żołnierz Wojska Polskiego, współtwórca 9 Pułku Piechoty (później 26 pułku piechoty), dowódca kompanii, a potem batalionu. Brał udział w działaniach pułku na Śląsku, a potem w wojnie polsko-bolszewickiej. We wrześniu 1939 r. walczył w Obronie Gór Borowskich. Po ciężkich walkach opuścił redutę Borowskie Góry i poprzez Dłutów, Tuszyn, Błonie, Ożarów dotarł do twierdzy Modlin. Od 14 do 29 września 1939 roku bronił odcinka „Zakroczym” i twierdzy Modlin. Za obronę Polski i męstwo odznaczony został Krzyżem Orderu Virtuti Militari V klasy. Komendant Okręgu Łódź Armii Krajowej (1942-43) i Okręgu Lwów AK (1943-44). Po rozwiązaniu AK uczył w wiejskiej szkole w Adamkach koło Kalisza. Potem osiedlił się we Wrocławiu. Zmarł 25 marca 1985 r., jest pochowany w grobowcu rodzinnym na starym cmentarzu w Piotrkowie Trybunalskim.
Agnieszka Zawodzińska
Starostwo Powiatowe w Bełchatowie