Piątek 26 kwietnia 2024

Święto Wojska Polskiego

Święto Wojska Polskiego – święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920.
Mieszkańcy powiatu bełchatowskiego i delegacje przybyły na obchody Święta Wojska Polskiego organizowane przez Starostwo Bełchatowskie, Związek Strzelecki "Strzelec - Jednostka Strzelecka 1001", oraz parafie przy ul. Czyżewskiego 3 i Kościuszki 2.
główne
Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów przy Pomniku Żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej na ul. Czyżewskiego. Następnie delegacje i zaproszeni goście przy dźwiękach orkiestry  KWB Bełchatów przemaszerowali do Parku Olszewskich przy Muzeum Regionalnym w Bełchatowie.
W imieniu mieszkańców powiatu Starosta bełchatowski Waldemar Wyczachowski złożył kwiaty na grobie Stefana i Nelly Hellwigów.
Skąpany w promieniach słonecznych pochód dotarł do Parafii Narodzenia NMP przy ul. Kościuszki, gdzie  przemówienie wygłosili  Starosta bełchatowski Waldemar Wyczachowski i ks. proboszcz Zbigniew Zgoda.
Po modlitwie za zmarłych odbył się apel poległych. Chwilę potem rozległy się salwy honorowe, a uroczystość zakończyło  złożenie kwiatów przy Pomniku Pamięci Bełchatowian.

Wśród przybyłych obecny był Senator RP Wiesław Dobkowski, Wojewodę Łódzkiego reprezentował sekretarz Mateusz Pali. Przybyła również delegacja Miasta Bełchatowa  - prezydent Mariola Czechowska z wiceprezydentem Łukaszem Politańskim, Przewodniczący Rady Powiatu bełchatowskiego Karol Orymus, Przewodnicząca Rady Miasta Elżbieta Naturalna, radni, reprezentanci Urzędu Gminy Bełchatów i Kleszczów.
Największego pracodawcę regionu reprezentowali: Członek Rady Nadzorczej PGE GiEK S.A. Krzysztof Rybak, wiceprezes Zarządu PGE GiEK S.A Krzysztof Domagała, Dyrektor KWB Bełchatów Marian Rainczuk, Dyrektor Elektrowni Bełchatów Marek Ciapała. Nie zabrakło również przedstawicieli placówek oświatowych, instytucji kulturalnych i lokalnych stowarzyszeń.
Finałem uroczystych obchodów Święta Wojska Polskiego była uroczysta msza polowa w intencji Ojczyzny.