Czwartek 18 kwietnia 2024

Szczepieniem zapobiec rakowi

Startuje kolejna edycja bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi HPV, finansowana w całości z budżetu powiatu bełchatowskiego. W tym roku zaszczepić się będą mogły dziewczynki z rocznika 2001, zameldowane na terenie powiatu bełchatowskiego.
hpvglowne
- Już ósmy rok nasz powiat jako jeden z nielicznych samorządów w kraju prowadzi akcję bezpłatnych szczepień przeciwko rakowi szyjki macicy i innym chorobom wywoływanym przez wirus HPV – mówi Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski. - Zdrowie jest wartością najwyższą, dlatego zachęcam do skorzystania z naszego programu profilaktycznego. W ciągu ostatnich ośmiu lat zaszczepiliśmy 2662 dziewczynki z terenu powiatu, w tym roku ze szczepień może skorzystać 350 dziewczynek. Przypomnę, że również realizujemy inne inicjatywy prozdrowotne, akcję „Mój ekologiczny styl życia”, czyli bezpłatne badania dla mieszkańców, czy też badania gruczołu krokowego dla mężczyzn.

Do chwili obecnej z darmowych szczepień fundowanych przez powiat skorzystały dziewczynki z roczników '93, '94, '95, '96, '97, '98, '99, '2000. Wyszczepialność waha się od 81 procent (w pierwszej edycji) do 33 procent w zeszłorocznej. Do tej pory powiat na szczepienia przeciwko HPV wydał 1.526.000 złotych. W tym roku, podobnie jak w dwóch poprzednich, akcję szczepień realizować będzie Bełchatowskie Centrum Medyczne.
- W ubiegłym roku na szczepienie zgłosiło się tylko 33 procent uprawnionych – mówi Magdalena Mosiołek, pielęgniarka koordynując z BCM-u. - W tym roku mamy już sporo zapytań, więc mamy nadzieję, że chętnych będzie więcej. Niestety ruchy antyszczepionkowe nie ułatwiają zadania, wiele osób rezygnuje przez to ze szczepień.

Na razie BCM prowadzi akcję edukacyjno – informacyjną. Rozdawane są pakiety informacyjne dla dziewczynek i ich rodziców, bowiem to właśnie rodzice muszą wyrazić zgodę na zaszczepienie dziecka. Pod koniec listopada (27 listopada) ruszą zapisy chętnych, a od początku grudnia rozpocznie się szczepienie pierwszą dawką szczepionki. BCM zaprasza do siedziby przychodni przy ulicy 19 stycznia 12 w Bełchatowie. Szczegółowe informacje oraz rejestracja w punkcie szczepień, pokój 21 oraz telefonicznie: 44 7331221, 44 7331222 nr wewnętrzny 29.

Rak szyjki macicy jest najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce, na tle innych krajów Unii Europejskiej niestety zajmujemy ostatnie niechlubne miejsce jeśli chodzi o umieralność, bowiem codziennie aż pięć Polek umiera na raka szyjki macicy. Szczepienia służą profilaktyce pierwotnej, mającej na celu wytworzenie przeciwciał w organizmach dziewcząt, które będą odpowiedzią na infekcję wirusem, który przenosi się drogą płciową. Sprzyja temu wczesna inicjacja seksualna, wielu partnerów, a nawet palenie papierosów. Profilaktyka wtórna, to badania cytologiczne. Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała oficjalne stanowisko, w którym uznaje wirus HPV za problem zdrowia publicznego o zasięgu globalnym. Co roku na raka szyjki macicy zapada około pół miliona kobiet na świecie, z czego 260 tysięcy umiera.

Kampanie szczepień przeciwko HPV na terenie powiatu bełchatowskiego wspierały w poprzednich latach znane osobistości – Ilona Felicjańska, Grażyna Wolszczak i Jolanta Fraszyńska.
Krzysztof Borowski
Rzecznik prasowy