Czwartek 25 kwietnia 2024

Szkoły średnie powiatu przyjmą ponad 1400 uczniów

Każdy tegoroczny absolwent ósmej klasy szkoły podstawowej i trzeciej klasy gimnazjum, w sumie 1981 uczniów pobierających naukę w szkołach na terenie powiatu, znajdzie miejsce w szkole średniej od 1 września 2019 roku. Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2019/2020 będzie przeprowadzona dla nich oddzielnie. Szkoły prowadzone przez samorząd powiatu bełchatowskiego są przygotowane na zwiększoną liczbę uczniów, dysponują odpowiednią liczbą sal dydaktycznych.
absolwenci2
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2019/2020 będzie przeprowadzona oddzielnie dla absolwentów klas VIII szkół podstawowych oraz klas III gimnazjów. Szkoły przygotowały ofertę, która tuż po feriach trafi do uczniów. Przedstawią ją młodzieży pedagodzy szkolni lub wychowawcy klas. Przypomnijmy, że do szkół ponadgimnazjalnych, popularnie nazywanych średnimi, dla których organem prowadzącym jest samorząd Powiatu Bełchatowskiego, należą:
  • I Liceum Ogólnokształcące im. W. Broniewskiego w Bełchatowie,
  • II Liceum Ogólnokształcące im. J. Kochanowskiego w Bełchatowie,
  • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. gen. L. Czyżewskiego w Bełchatowie,
  •  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. R.Traugutta w Bełchatowie,
  • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Kilińskiego w Zelowie.
Oferty ww. szkół w załącznikach do tego artykułu.

Rekrutacja będzie odbywać się elektronicznie za pomocą systemu „Nabór Szkoły Ponadpodstawowe”. System gromadzi, przetwarza i udostępnia wszelkie informacje, niezbędne do przeprowadzenia rekrutacji uczniów do szkół ponadpodstawowych. W centralnej bazie danych gromadzone są dane na temat szkół i oddziałów (klas), pełne informacje na temat kandydatów, tj. ich dane osobowe, kontaktowe, preferencje w wyborze szkół i oddziałów oraz osiągnięcia. System automatycznie wyliczy kandydatom punkty, a po zakończeniu gromadzenia i weryfikacji wszystkich danych - z uwzględnieniem uzyskanych przez nich wyników punktowych oraz ich preferencji - dokonuje przydziału kandydatów do oddziałów. Uczniowie posługują się systemem przy użyciu indywidualnych, imiennych kont, przesyłane dane są szyfrowane, a serwery chronione są specjalnymi zabezpieczeniami.
Kalendarz rekrutacji

Praktyczne rady dla młodzieży
Przeczytajcie uważnie!
Wybierasz trzy szkoły!
Wygenerowany w systemie wniosek z zaznaczoną dowolną liczbą oddziałów w obrębie trzech szkół składa się tylko do szkoły pierwszego wyboru. Wybierając wspomniane trzy szkoły uczeń powinien kierować się następującą kolejnością: I. Pierwsza szkoła to „szkoła marzeń”. II. Druga szkoła to „szkoła racjonalna”. III. Trzecia szkoła to „szkoła na wszelki wypadek”.

Nie ograniczaj się w wyborze klas!
Z oferty trzech wybranych szkół należy wybrać maksymalnie dużą liczbę oddziałów. Dziesięć czy dwanaście pozycji na liście preferencji to wcale nie jest zbyt dużo. Kolejność na liście preferencji jest także bardzo ważna. Traktuje się ją jako autonomiczną decyzję kandydata, której już nie będzie można zmienić. Warto zatem ją dobrze przemyśleć.

Jeśli uczeń zostanie zakwalifikowany do jakiegoś oddziału, oznacza to, że oddziały powyżej były dla niego niedostępne, a oddziały poniżej nie były brane pod uwagę.

Zawód czy szkoła? Co ważniejsze?
Kandydat do technikum bądź szkoły branżowej musi rozważyć jedną z dwóch opcji. Pierwsza zakłada, że najważniejsza jest szkoła, druga opcja - najważniejszy jest zawód.

Czy dla wszystkich uczniów wystarczy miejsc?
Każdy absolwent szkoły podstawowej i gimnazjum znajdzie swoje miejsce w szkole od 1 września 2019 roku. Szkoły są przygotowane na zwiększoną liczbę uczniów, dysponują odpowiednią liczbą sal dydaktycznych. 1049 absolwentów gimnazjum i 932 uczniów w klasach III gimnazjów przystąpi wiosną br. do oddzielnej rekrutacji. Szacuje się, że w nowym roku szkolnym 2019/2020 do szkół prowadzonych przez samorząd powiatu zostanie przyjętych 70% uczniów kończących naukę w gimnazjum (tj. 652 uczniów) i podstawówkach (734 uczniów). Powstaną odpowiednio 22 oddziały klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych oraz 25 oddziałów szkół ponadpodstawowych.

Którą szkołę czy zawód wybrać?
Zobacz oferty szkół samorządu powiatu (załączniki pod tym artykułem).

Z danych zebranych z innych organów prowadzących szkoły ponadgimnazjalne i ponadpodstawowe w powiecie oraz liczby oddziałów planowanych w szkołach prowadzonych przez samorząd Powiatu Bełchatowskiego wynika, że miejsca dla wszystkich uczniów chcących kontynuować naukę w liceach ogólnokształcących zostały zapewnione. Zgodnie z wytycznymi MEN zakładającymi, że 45% absolwentów kończących szkoły podstawowe/gimnazja wybiera naukę w liceach ogólnokształcących przygotowano ofertę, która obejmuje:

a) po gimnazjum 9 oddziałów (270 miejsc) w szkołach samorządu powiatu i 10 oddziałów (259 miejsc) w innych organach, o które ubiegać się będzie 420 absolwentów,
b) po szkole podstawowej: 10 oddziałów (300 miejsc) w szkołach samorządu powiatu i 10 oddziałów (268 miejsc) w innych organach, o które ubiegać się będzie 472 absolwentów.

Z powyższych danych wynika, że miejsca w liceach dla wszystkich uczniów zostały zapewnione.

Zakłada się również, że o miejsce do klas pierwszych techników ubiegać się będzie 40% absolwentów, czyli 792 osób. Powiat Bełchatowski zaplanował 19 oddziałów 30-osobowych, 12 oddziałów zarezerwowały inne organy prowadzące szkoły na terenie powiatu bełchatowskiego.

Bożena Baranowska - W. Edukacji, Kultury i Sportu
Agnieszka Zawodzińska, Zespół PR
I LO Broniewski (pdf) 0.06mb (Pobrań: 1216)
II LO Kochanowski (pdf) 0.07mb (Pobrań: 6733)