Czwartek 25 kwietnia 2024

Szpital nowoczesny - także dzięki dotacjom Powiatu

Szpital Wojewódzki w Bełchatowie pochwalił się dziennikarzom lokalnych redakcji sprzętem medycznym, który kupił dzięki dotacjom przekazanym m.in. przez samorząd Powiatu Bełchatowskiego.  W tej specyficznej konferencji prasowej (08.02.) wziął również udział Szczepan Chrzęst, Starosta Bełchatowski.

- Organem założycielskim bełchatowskiego szpitala jest Urząd Marszałkowski, jednak jest to placówka, z której usług korzystają także mieszkańcy powiatu bełchatowskiego – powiedział  starosta Sz. Chrzęst. - Interesuje nas kondycja szpitala, a także jego potrzeby. W miarę naszych finansowych możliwości staramy się pomóc. Cieszę się, że dzięki środkom z budżetu powiatu szpital wzbogaca się sukcesywnie w nowy sprzęt i poszerza ofertę o nowoczesne formy leczenia czy diagnostyki.

Mirosław Leszczyński, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Bełchatowie potwierdził, że ponad połowa pacjentów szpitala to mieszkańcy powiatu bełchatowskiego. Pozostali (45%) to mieszkańcy województwa (głównie powiatów radomszczańskiego i wieluńskiego), 5% pacjentów mieszka poza łódzkim. Dyrekcji placówki zależy nie tylko na modernizacji sprzętu i – jak mówi M. Leszczyński - „odnowieniu tkanki szpitala”, ale także poszerzaniu oferty medycznej. Plany te wiążą się jednak z ogromnymi nakładami finansowymi. Dyrektor  angażuje się zatem w poszukiwanie środków poza portfelem właściciela.

- W okresie funkcjonowania szpitala, czyli od ponad 25 lat, nie dokonywano w oddziałach szpitalnych modernizacji bazy łóżkowej, co w efekcie sprawia, że stan łóżek szpitalnych jest bardzo zły – dyrektor argumentował w ubiegłym roku wniosek skierowany do Powiatu Bełchatowskiego. - Dlatego konieczne jest rozpoczęcie procesu wymiany bazy łóżkowej i zastępowanie wyeksploatowanych łóżek, nowymi, spełniającymi standardy jakościowe i bezpieczeństwa.

W odpowiedzi Powiat przekazał 100 tysięcy złotych, za które kupiono 39 łóżek dla oddziału chorób wewnętrznych I oraz pododdziału udarowego. Z kolei – także w 2011 roku - Powiat dotował sumą 130 tysięcy złotych zakup sprzętu medycznego w postaci 5 kardiomonitorów wraz z centralną konsolą monitorującą dla oddziału kardiologicznego, zaś kwotą 70 tysięcy złotych – zakup shavera artroskopowego, optyki z płaszczem i narzędzi do artroskopii barku dla oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej.

W 2010 roku powiat przekazał szpitalowi dotację w wysokości 300 tysięcy złotych na zakup zestawu laparoskopowego z wyposażeniem, w skład którego wchodził: tor wizyjny ze źródłem światła i monitorem, insuflator, wózek do zestawu laparoskopowego, komplet narzędzi laparoskopowych.

Z kolei w 2009 roku ze środków budżetu powiatu zakupiono za 80 tysięcy złotych specjalistyczne urządzenia dla oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej. Szpital zakupił kamerę HD, sterownik do kamery, artroskop, optykę. Urządzenia pozwalają na świadczenie usług medycznych z zakresu chirurgii artroskopowej stawów. Nowy sprzęt umożliwił zwiększenie liczby zabiegów, co przyczyniło się do skrócenia czasu oczekiwania pacjentów na zabiegi.

W 2006 roku powiat przekazał 100 tysięcy złotych na zakup sprzętu dla oddziału ortopedii bełchatowskiego szpitala.

Galeria zdjęć z wizyty starosty w szpitalu.

K.Borowski, A.Zawodzińska