Piątek 29 marca 2024

Sztuka w sali gimnastycznej

Obrazy Zdzisława Beksińskiego zawisły na jeden dzień … w sali gimnastycznej II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Bełchatowie. Uczniowie klas pierwszych i drugich mogli obejrzeć wystawę prac Beksińskiego - inżyniera, architekta, malarza, rzeźbiarza, fotografa i artysty oraz zobaczyć multimedialny pokaz biograficzny.
beksinski glowne
- Już drugi raz wystawa prac Zdzisława Beksińskiego gości w naszej szkole – mówi Anita Szymczyk – Trawińska, dyrektor „Kochanowskiego”. - Uczniowie na miejscu zapoznają się ze sztuką tego artysty oraz dowiadują się o szczegółach jego życia i twórczości. Myślę, że to ciekawa forma edukacji, gdy na jeden dzień salę gimnastyczną zamieniamy w galerię sztuki.

Prace Zdzisława Beksińskiego wypożyczone zostały z Muzeum Historycznego w Sanoku przez Fundację Beksiński, która podobne wystawy organizuje w całej Polsce. Podczas kilkudziesięciominutowego wykładu uczniowie dowiedzieli się o poszczególnych etapach życia i twórczości artysty, oglądając zdjęcia, filmy i fragmenty wywiadów.

- Dwa lata temu mieliśmy już w naszej szkole wystawę prac Beksińskiego i już w zeszłym roku miałam tego efekty, bowiem na próbnej maturze prawie połowa uczniów w swoich pracach odwołała się do jego twórczości – mówi Magdalena Pałucha, nauczycielka języka polskiego i wiedzy o kulturze w II LO. - Po dzisiejszym spotkaniu uczniowie będą mieli za zadanie wykonać prace plastyczne inspirowane twórczością Beksińskiego.

W 2016 roku na ekrany kin wszedł film o Beksińskich pt. "Ostatnia rodzina" w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego. W rolę Zdzisława Beksińskiego wcielił się Andrzej Seweryn, jego syna Tomasza zagrał Dawid Ogrodnik, matkę - Aleksandra Konieczna. Rolę marszanda Piotra Dmochowskiego, miłośnika i promotora twórczości Zdzisława Beksińskiego - Andrzej Chyra. Film opowiada o losach Beksińskich po ich przeprowadzce do Warszawy w 1977 r., przez śmierć Zofii i Tomasza, aż po zabójstwo Zdzisława w 2005 r.
Krzysztof Borowski
Rzecznik prasowy