Czwartek 18 kwietnia 2024

Turystyka opłaciła się spółce PKS

Spółka powiatowa PKS zamknęła rok 2016 dodatnim wynikiem finansowym, wynoszącym 9 tys. zł. To bardzo dobra informacja biorąc pod uwagę fakt, że firma zdołała odrobić stratę, którą przyniósł rok 2015, wynoszącą prawie 400 tys. zł.  Rada nadzorcza udzieliła absolutorium prezesowi firmy.
glowne2
Sytuacja finansowa w spółce PKS jest na bieżąco skrupulatnie monitorowana. Wyniki ekonomiczne za rok 2016, jak też z pięciu miesięcy tego roku, zostały przedstawione radzie nadzorczej przedsiębiorstwa. Obie wielkości opisujące bilans tych okresów są dodatnie: rok ubiegły zamyka się zyskiem 9 tys. zł, maj tego roku kwotą 16 tys. zł. Informacje te cieszą starostę Waldemara Wyczachowskiego i prezesa Brózdę.

- Kwoty zysków poszczególnych analizowanych okresów nie są wysokie, ale liczy się tendencja i bilans dodatni - ocenia Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski. -  Rozsądne planowanie inwestycji, aktywne poszukiwanie klientów i jednocześnie ostrożny optymizm kierownictwa przedsiębiorstwa pozwala mieć nadzieję, że ta tendencja utrzyma się i będzie dalej rozwijać z korzyścią dla spółki, jej pracowników i klientów PKS, czyli głównie mieszkańców powiatu.

- Zgodnie z przyjętym planem rzeczowo-finansowym spodziewałem się tego wyniku – mówi Sebastian Brózda, Prezes PKS. -  W maju i czerwcu zrealizowaliśmy wiele wyjazdów turystycznych, zainteresowanie naszymi usługami jest duże. Oferujemy kompleksową organizację np. wycieczek, w których zapewniamy nie tylko przejazd, ale program pobytu, przewodnika, rezerwację gastronomii itd.

Zysk przyniosła też zwiększona sprzedaż biletów miesięcznych w związku z zawartymi umowami na dowóz dzieci do szkół. Poczyniono starania o poprawę jakości usług, w tym komfortu i bezpieczeństwa podróżujących. Od sierpnia ub.r. spółka kupiła 7 autokarów o wyższym standardzie oraz dodatkowe 4 na krótsze trasy, które PKS poleca na codzienne przewozy uczniów. Jak ocenia prezes Brózda, rynek przewozowy jest trudny, w którym trzeba zmagać się z konkurencją i reagować na coraz to nowe oczekiwania klientów. Obszarem, na który bełchatowski PKS chce kłaść duży nacisk, jest turystyka.
Agnieszka Zawodzińska
Zespół ds. Promocji