Czwartek 28 marca 2024

Uczniowie SOSW ratują dzieci w Afryce

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Bełchatowie przyłączył się do ogólnopolskiej akcji „Wszystkie kolory świata”, organizowanej przez UNICEF. Uczniowie wraz z rodzicami i nauczycielami wykonali własnoręcznie oryginalne, szmaciane lalki, które zostaną sprzedane. Wpłaty zasilą konto UNICEF i będą przeznaczone na pomoc dzieciom w Angoli. Sprzedaz lalek zaplanowano w piątek 24 lutego, od godz. 12 w SOS-W.
SAM_0188
Projekt UNICEF ph. „Wszystkie kolory świata” trwa już czwarty rok. Jest to element ogólnopolskiej kampanii „Uratuj dziecko w Afryce”. Biorą w nim udział chętne placówki oświatowo-wychowawcze. W kwietniu ub.roku  do Klubu Szkół UNICEF dołączył także Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Bełchatowie.

- W przedsięwzięcie zaangażowaliśmy uczniów ze szkoły podstawowej, gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych Ośrodka – mówi Małgorzata Stemplewska, dyrektor SOSW. - Laleczki przygotowane przez naszych uczniów, a także nauczycieli i rodziców będą zaprezentowane na specjalnej wystawie, zorganizowanej w placówce. Chcemy pochwalić się naszą pracą, ale przede wszystkim pokazać symbol empatii, tolerancji i dobrego serca. Wierzymy, że znajdą się chętni by kupić te wyjątkowe i piękne lalki.

Powstała już kolekcja piętnastu lalek. Każda jest inna, oryginalna, ręcznie uszyta.

- Każda lalka ma dołączony akt urodzenia, w ktorym znajduje się też jej imię i kilka słów opisu - mówi Marzena Wesołowska, koordynator projektu w SOSW. - O materiały zadbali rodzice, którzy w domach razem ze swoimi pociechami uszyli lalki wg własnego projektu, ale w oparciu o pewien wspólny szablon. Efekty tej pracy są naprawdę piękne.

Cena wywoławcza jednej lalki jest niewielka, bo zaledwie 10 zł. Autorzy liczą jednak na hojność kupujących, docenienie wkładu pracy, materiałów i oryginalność przedmiotów. Lalki można na razie oglądać w SOSW. W piątek, 24 lutego od godz. 12 można je będzie kupić.  Jak mówi Majka Jeżowska, popularna piosenkarka dla dzieci i Ambasador Dobrej Woli UNICEF: „Okazuje się, że można robić wielkie i ważne rzeczy w bardzo prosty i radosny sposób. W akcję „Wszystkie kolory świata” mogą zaangażować się nie tylko dzieci, ale również ich rodzice, dziadkowie i opiekunowie. To doskonała okazja, żeby nauczyć nasze pociechy otwartości i tolerancji na innych. Warto dołączyć!”. Prace z Bełchatowa wezmą także udział w ogólnopolskim konkursie na najładniejszą lalkę.

Więcej informacji: www.unicef.pl/afryka