Środa 24 kwietnia 2024

Uliczne kolędowanie z Trzema Królami

Barwnym ulicznym widowiskiem zapisze się w historii Bełchatowa tegoroczny Orszak Trzech Króli, który 6 stycznia przeszedł przez miasto. Tą pamiątką o wydarzeniach sprzed ponad 2 tysięcy lat wierni dali świadectwo swojej wiary i szacunku dla tradycji. Samorząd powiatu bełchatowskiego pomógł w organizacji przedsięwzięcia fundując obsługę nagłośnieniową orszaku.
IMG_0539
Była to już siódma edycja orszaku, który i w tym roku przyciągnął setki uczestników: uczniów, mieszkańców, przedstawicieli władz i organizacji. Trasa kolędowania wyglądała podobnie jak w latach ubiegłych, zaczęła się w kościele na os. Dolnośląskim, a skończyła w parafii przy ul. Kościuszki. Na czele maszerowali trzej władcy, symbolizujący trzy kontynenty: Europę, Azję i Afrykę. Kacper, Melchior i Baltazar wyruszyli w daleką drogę, by dotrzeć do nowo narodzonego Dzieciątka Jezus, największego króla wszech czasów i to Jemu się pokłonić. Główny organizator orszaku, Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej „Wspólnota”, zatroszczył się, by udział w wydarzeniu dostarczył uczestnikom duchowych przeżyć i inspiracji do refleksji. Tegoroczne hasło, będące cytatem słów św. Jana Pawła II, brzmiało „Odnowi oblicze ziemi”. Inne myśli Karola Wojtyły widniały na tabliczkach niesionych przez kolędników. W ten sposób upamiętniono również przypadający w 2019 roku jubileusz 40-lecia podróży Ojca św. do ojczyzny.

Na scenariusz przemarszu złożyło się śpiewanie kolęd, inscenizacje z dworu Heroda i jego gospody czy walki dobra ze złem oraz pokłon Świętej Rodzinie w stajence usytuowanej w ogrodzie parafialnym przy ul. Kościuszki. Na zakończenie orszaku organizatorzy przygotowali dla uczestników konkurs na najciekawsze przebranie kolędnika oraz słodki poczęstunek. W ramach patronatu honorowego starosty Doroty Pedziwiatr bełchatowskie starostwo wsparło organizację orszaku sumą 3 tys. zł, przeznaczoną na nagłośnienie.
Agnieszka Zawodzińska
Zespół ds. Promocji
orszak glowne (jpg) 0.11mb (Pobrań: 36)