Piątek 19 kwietnia 2024

Umowa podpisana, prace start!

Już wkrótce ciężki sprzęt i robotnicy wkroczą na stare boisko przy I Liceum Ogólnokształcącym w Bełchatowie. Teren do uprawiania sportu zamieni się na dziesięć miesięcy w plac budowy. Dziś członkowie Zarządu Powiatu: Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski oraz Grzegorz Gryczka, wicestarosta, podpisali z wykonawcą umowę na przebudowę boiska i kortów.
główne
- To ważny dzień dla szkoły i dla uczniów – mówi Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski, po latach oczekiwania doczekają się terenów sportowo – rekreacyjnych z prawdziwego zdarzenia. To efekt prowadzonych przez obecny Zarząd Powiatu działań, skierowanych na rozwój szkolnictwa w powiecie. Koszt całej inwestycji wynosi prawie 2,3 mln zł. Jeszcze w tym roku zabezpieczyliśmy 500 tys. zł, pozostała suma ma być uwzględniona w budżecie powiatu w roku 2019. W poprzednich latach staraliśmy się uzyskać dofinansowanie na tą przebudowę, jednak nasze wskaźniki finansowe były zbyt dobre i nie załapaliśmy do ministerialnego programu, dlatego decyzja o przebudowie z własnych środków.

Boisko i korty przy najstarszym bełchatowskim liceum ogólnokształcącym czeka gruntowna przebudowa. Na 1 września przyszłego roku zakładane jest funkcjonowanie obiektów już w nowej odsłonie.

- Jako absolwent „Bronka” mogę wyrazić wielką radość, że wreszcie zmienimy oblicze boisk przy szkole, bowiem obecne pamiętają jeszcze czasy, gdy ja tu się uczyłem – mówi Grzegorz Gryczka, wicestarosta bełchatowski. - Choć zaznaczyć należy, że na tej prehistorycznej jak na obecne czasy bieżni, osiągaliśmy rekordy miasta. Przebudowa obejmie istniejącą bieżnię i prostą oraz boisko wielofunkcyjne, znajdujące się wewnątrz bieżni. Obiekty te zyskają po remoncie nawierzchnię poliuretanową. Nowa bieżnia okólna będzie miała trzy tory, a bieżnia prosta cztery. Zostaną zamontowane nowe urządzenia sportowe oraz lekkoatletyczne, jak np. skocznia w dal, rzutnia do pchnięcia kulą, piłko-chwyty. Będzie też boisko treningowe, a wszystko ogrodzone i oświetlone.
W chwili obecnej uczniowie lekcje wychowania fizycznego odbywają w sali gimnastycznej.

- Przebudowa boisk będzie trzecim potężnym etapem zmiany oblicza naszej szkoły – mówi Joanna Zalejska, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego. - We wcześniejszych latach gruntownie przebudowano budynek szkoły, rozbudowano i powiększono salę gimnastyczną wraz z zapleczem sportowym, teraz przyszedł czas na boiska, które obecnie ze względu na bezpieczeństwo uczniów całkowicie wyłączyliśmy z użytkowania. To dla mnie szczęśliwy dzień, nie mogę się doczekać już września przyszłego roku, gdy będziemy podziwiać nowoczesne zaplecze sportowe przy naszej szkole.

Na przebudowę boiska i kortów złoży się szereg robót budowlanych, nie tylko na powierzchni, ale również ziemnych, związanych z licznymi instalacjami, obsługującymi wielofunkcyjne obiekty sportowe. Gardenia Sport z Warszawy, wykonawca prac, zacznie od wyburzenia tego, co jest obecnie, a co liczy kilkadziesiąt lat, odbiega od nowoczesności i mocno się już wysłużyło.

- Jest to pierwsza inwestycja, którą nasza firma realizuje w powiecie bełchatowskim – mówi Marcin Bernat z firmy Gardenia Sport. - W pierwszym etapie, zaplanowanym w tym roku, zamierzamy rozebrać stare ogrodzenie i przeprowadzić niektóre roboty ziemne. Wiosną przyszłego roku przystąpimy do budowy nowego ogrodzenia, nawierzchni sportowej i całego zakresu inwestycji.

Krzysztof Borowski
Rzecznik prasowy