Środa 24 kwietnia 2024

Uwrażliwiają, pamiętają i nagradzają

Od września do grudnia tego roku Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Kuźnia Życzliwości” w Szczercowie realizowało III edycję Kampanii społecznej pod hasłem „Niepełnosprawny – inny, ale taki sam”. Dziś odbyło się podsumowanie kampanii, w którym uczestniczył Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski.

główne
- W tegoroczną kampanię przeprowadzoną pod hasłem „Życie po wypadku” włączyła się również Komenda Powiatowa Policji w Bełchatowie – mówi Andrzej Klimas, prezes Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Kuźnia Życzliwości” ze Szczercowa.
- W czasie akcji podjęliśmy szereg działań mających na celu wzrost wiedzy nt. niepełnosprawności, która niejednokrotnie jest konsekwencją wypadku, a poprzez zmianę świadomość mieszkańców powiatu sprzyjać to będzie rozumieniu potrzeb osób niepełnosprawnych.

W pierwszej kolejności działania w ramach kampanii społecznej skierowane zostały do uczniów wszystkich poziomów edukacyjnych: uczniów szkół podstawowych (kl. 1 – 3 i 4 – 7), oddziałów gimnazjalnych oraz szkół ponadgimnazjalnych. W ramach ogłoszonych konkursów uczniowie mieli za zadanie wykonać prace plastyczne oraz plakaty pod hasłem „Niepełnosprawny inny, ale taki sam – życie po wypadku”. Temat trudny, ale jednocześnie bardzo pouczający, że niepełnosprawność powstaje z przyczyn dziedzicznych, wrodzonych lub w wyniku choroby, ale może być „nabyta” wskutek np. wypadku. Pouczające, bo mają być przestrogą przed niewłaściwymi zachowaniami np. w ruchu drogowym. W pracach konkursowych uczniowie przedstawili jak według nich może wyglądać życie po wypadku. Prace laureatów konkursów zostały się umieszczone na plakacie oraz kalendarzach prezentujących efekty kampanii.

Laureaci:
Klasy 1-3 (konkurs plastyczny)

- 1 miejsce ex aequo: Hubert Zatorski SP nr 12 Bełchatów i Natalia Zatorska SP 12 Bełchatów
- wyróżnienia: Natalia Balcerzak i Oliwia Kopertowska z SP nr 8 w Bełchatowie
Klasy 4-7 (konkurs plastyczny)
- 1 miejsce: Jakub Kaczmarek SP nr 12 Bełchatów
- 2 miejsce: Nina Lasota SP Kleszczów