Komunikat
  • W związku z problemami technicznymi dostawcy usług telefonicznych dla starostwa uruchomione zostały nowe numery tel. do urzędu: 508252849,  603636766. Za utrudnienia przepraszamy. . ∗
Sobota 21 lipca 2018

W hołdzie dla bohaterów Powstania Warszawskiego

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 8 =
Symboliczne drewniane krzyże, modlitwa, biało-czerwone race i wiązanki kwiatów oraz dźwięk syren były 1 sierpnia w Bełchatowie aktem hołdu dla bohaterów Powstania Warszawskiego. Udział w obchodach 73. rocznicy wybuchu powstania wzięli m.in. przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, organizacji pozarządowych, harcerze i mieszkańcy.
zdjęcie
W czterech punktach miasta pojawiły się w poniedziałek, 1 sierpnia, drewniane krzyże. Ich liczba nie była przypadkowa, a odnosiła się do 63 dni trwania Powstania Warszawskiego. Uroczystość upamiętniająca wydarzenie została zorganizowana przed Pomnikiem Pamięci Bełchatowian, mieszczącym się na terenie parafii farnej przy ul. Kościuszki. Tutaj przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych, organizacji społecznych i politycznych złożyli kwiaty. Samorząd powiatu reprezentował Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski. W krótkiej modlitwie wspomniano poległych rodaków w walkach o wolność. Wysłuchano także okolicznościowych przemówień. W obchody rocznicy włączyli się także bełchatowscy kibice GKS. O godzinie 17, historycznej godzinie „W”, o której rozpoczęła się powstańcza akcja, zawyły syreny i zapłonęły race.


Powstanie warszawskie trwało dwa miesiące ( 1 sierpnia – 3 października 1944r.), zakończyło się niepowodzeniem i zapisało krwawymi liczbami ofiar: ok. 16 tys. żołnierzy i ponad 150 tys. mieszkańców stolicy zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. Akcja wymierzona była przeciw niemieckiemu najeźdźcy, ale także ZSRR i komunistom. Inicjatywa Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego miała wyzwolić stolicę jeszcze przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Praktycznie bez żadnego wsparcia słabo uzbrojone oddziały powstańcze nie miały szans wobec przeważających sił wroga. 3 października zrównana z ziemią Warszawa skapitulowała. Powstanie warszawskie uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski.
Agnieszka Zawodzińska
Zespół ds. Promocji
Starostwo Powiatowe w Bełchatowie
← powrót