Środa 17 kwietnia 2024

Warsztaty, które odsłonią kulisy mediów

Jak powstają audycje radiowe czy telewizyjne, jakie technologie i socjotechniki stosują wspólczesne mass media? Odpowiedzi na te pytania dadzą w najbliższy wtorek, 21 marca, otwarte dla wszystkich warsztaty dziennikarskie, zatytułowane "Zrozumieć media - oblicza manipulacji". Organizuje je w Bełchatowie kolejny raz Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej z Torunia. Inicjatywie patronuje Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski.

warsztaty dziennikarskie
Spotkanie z przedstawicielami profesjonalnych redakcji to atrakcja przede wszystkim dla młodych ludzi marzących o pracy w radiu czy telewizji. Wiedza z warsztatów przyda się także piszącym blogi i nagrywającym filmy na You Tube. Ale nie tylko. Każdy dorosły odbiorca informacji medialnych wyniesie z tych warsztatów wiele cennych wartości.

- Ze światem mediów każdy z nas jako widz, słuchacz czy czytelnik spotyka się codziennie – mówi starosta Waldemar Wyczachowski. - Warto wiedzieć, że to, co widzimy lub słyszymy, nie zawsze jest prawdziwe. Powinniśmy umieć odróżniać informacje wartościowe od tych zmanipulowanych. Polecam te warsztaty mając na uwadze także zainteresowanie młodzieży karierą dziennikarską. Radio czy telewizja nęcą popularnością, ale to także trudna i odpowiedzialna praca. Wtorkowe spotkanie z profesjonalistami umożliwi poznanie świata mediów "od kuchni". Przyjść może każdy.

Zajęcia poprowadzą dziennikarze Radia Maryja i Telewizji Trwam oraz wykładowcy toruńskiej uczelni. Wśród tematów warsztatów znajdą się m.in. przepisy prawa prasowego, gatunki dziennikarskie i sposoby redagowania informacji, żargon redaktorów. Będą też praktyki: praca z mikrofonem i kamerą, prowadzenie wywiadów, pokaz transmisji „na żywo”. Prowadzący zaprezentują najnowsze technologie, sprzęt i wykorzystywane programy komputerowe np. do obróbki dźwięku czy obrazu.

Zajęcia odbędą się w sali widowiskowej Gigantów Mocy. Początek o godzinie 8. Wstęp jest wolny.
Agnieszka Zawodzińska
Starostwo Powiatowe  w Bełchatowie