Wtorek 16 kwietnia 2024

Warto nakręcić film o dobrym zachowaniu

Po raz kolejny Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleszczowie zaprosił gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne z całej Polski do udziału w konkursie filmowym „Od ignoranta do eleganta”. Krótkometrażowe filmy, które zostaną zgłoszone do tego konkursu, mają promować wśród młodzieży zasady dobrego wychowania, a także kształtować kulturę osobistą i kulturę języka.
glowne konkurs sovuire
Szeroka tematyka konkursu („Savoir-vivre w przestrzeni publicznej”) pozwala na pokazanie takich wątków, jak: zachowanie w miejscach publicznych (w środkach komunikacji publicznej, w kinie, teatrze, sklepach, w szkole, restauracji), a także w podróży czy na wakacjach. W filmach będzie się można też odnieść do spraw ubioru, netykiety, relacji damsko-męskich, kontaktów między pokoleniami. Czas trwania filmu ustalony został w regulaminie od 3 do 6 minut. Każda ze szkół, uczestniczących w konkursie, ma prawo zgłosić dwie prace. Termin przesyłania konkursowych filmów upływa 27 kwietnia. Konkursowe prace muszą być zapisane na płytach DVD, z możliwością odtworzenia z pomocą programu Windows Media Player.

W tegorocznej rywalizacji będzie mógł też brać udział film zrealizowany przez uczniów ZSP w Kleszczowie. Ogłoszony już został szkolny etap konkursu. Oceniając wszystkie prace nadesłane przez uczestników ogólnopolskiej rywalizacji filmowych zespołów jurorzy wezmą pod uwagę głównie: sposób realizacji tematu, pomysłowość, technikę, spójność, humorystyczny walor przedstawianego tematu, jakość dźwięku, grę aktorską, zgodność z wymogami formalnym. Do 18 maja na internetowej stronie ZSP w Kleszczowie opublikowana zostanie lista twórców dziesięciu konkursowych filmów, wybranych do finałowego pokazu (5 z gimnazjów i 5 ze szkół ponadgimnazjalnych). Te filmy zostaną pokazane podczas uroczystej gali zapowiedzianej na dzień 8 czerwca. Jednemu z nich publiczność przyzna swoją nagrodę.
Więcej informacji o konkursie (w tym szczegółowy regulamin oraz kartę zgłoszeniową) znaleźć można na stronie www.zspkleszczow.pl.

Jerzy Strachocki
Urząd Gminy w Kleszczowie