Czwartek 25 kwietnia 2024

Warto wiedzieć więcej o autyzmie

Już kolejny raz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Bełchatowie przyłączy się do międzynarodowej kampanii Światowego Dnia Autyzmu. W środę, 11 kwietnia placówka organizuje m.in. uliczny happening, a 19 kwietnia zaprasza do siebie na wykłady dotyczące zaburzeń  autystycznych. Wystąpią nie tylko specjaliści, ale także rodzice autystycznych dzieci.
autyzm glowne
SOSW od kilku lat szerzy wiedzę na temat autyzmu poprzez happeningi, konferencje czy też informacje publikowane na stronie internetowej placówki. 11 kwietnia o godz. 9.00 do udziału w tegorocznym przedsięwzięciu, popularyzującym wiedzę o chorobie, SOSW zaprasza przedstawicieli lokalnych władz, dyrektorów szkół, nauczycieli, specjalistów oraz uczniów i rodziców. Uczniowie ze spektrum autyzmu zaprezentują przed gośćmi swoje talenty artystyczne. Później wszyscy razem przejdą ulicami Bełchatowa. Będzie to tradycyjny, niebieski korowód, którego zadaniem jest zwrócić uwagę mieszkańców, iż obok nich żyją osoby autystyczne. Na zakończenie, na Placu Narutowicza zostaną wypuszczone w niebo niebieskie balony, symbolizujące solidarność z osobami dotkniętymi autyzmem.

- Serdecznie zapraszamy do udziału w tym niezwykłym przedsięwzięciu - mówi Małgorzata Stemplewska, dyrektor SOSW. - Bardzo liczymy na obecność naszych mieszkańców na Placu Narutowicza, która będzie ogromnym wsparciem dla dzieci dotkniętych autyzmem i ich rodziców.

Osoby chcące więcej wiedzieć o autyzmie będą mogły posłuchać wykładów i spotkać się ze specjalistami w SOSW w dniu 19 kwietnia. O swoich doświadczeniach opowiedzą także rodzice dziecka w wieku szkolnym i matka dorosłej osoby ze spektrum autyzmu. Znany terapeuta Adrian Borowik, propagujący w Polsce program Sun Rise, pokaże, jak skutecznie przyczynić się do rozwoju osób z autyzmem, jak można pomagać im odkrywać świat relacji międzyludzkich i w nim uczestniczyć.