Czwartek 25 kwietnia 2024

Ważne ustalenia XVI Sesji Rady Powiatu

Zmieniły się stawki za odholowanie pojazdów. Most na Mielczarskiego będzie przebudowany z udziałem powiatowych pieniędzy. Reguły reklamowania się w obiektach PCS nieco inne. To niektóre z rozstrzygnięć  styczniowej sesji.

Zmieniły się stawki za odholowanie pojazdów

Ustawa Prawo o ruchu drogowym nakłada na starostę obowiązek usuwania pojazdów z drogi oraz prowadzenie parkingu strzeżonego dla pojazdów usuniętych w określonych ustawą przypadkach (np. pozostawienie pojazdu w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu; pozostawienie pojazdu nieoznakowanego kartą parkingową, w miejscu przeznaczonym dla pojazdu osoby niepełnosprawnej, stan techniczny pojazdu zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, powoduje uszkodzenie drogi albo narusza wymagania ochrony środowiska). Rada Powiatu określa wysokości opłat za usuwanie pojazdów z dróg, przechowywanie ich na parkingu strzeżonym oraz określa wysokości kosztów powstałych w wyniku wydania dyspozycji usunięcia, a także odstąpienia od usunięcia pojazdu. Do chwili obecnej obowiązywała  uchwała Rady Powiatu  z dnia 30 marca 2005r. Minister Finansów ogłosił obowiązujące w 2012 roku nowe stawki, stąd nastąpiła konieczność ustalenia nowych kwot. Należy pamiętać, że opłaty dotyczyć będą osób, które naruszają przepisy ruchu drogowego i swoim postępowaniem utrudniają ruch lub stwarzają zagrożenie bezpieczeństwa dla innych uczestników ruchu drogowego. Przy określaniu kosztów w przypadku odstąpienia od usunięcia pojazdu wzięto pod uwagę koszt dojazdu do miejsca zdarzenia i podjęte czynności: załadunek i wyładunek pojazdu, czas pracy kierowcy, zużycie paliwa i zaangażowanie specjalistycznego sprzętu.

Uchwalone stawki opłat będą obowiązywać do 31 grudnia 2012 roku. Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym maksymalne stawki opłat ulegają corocznie zmianie na następny rok kalendarzowy i są ogłaszane przez ministra ds. finansów w drodze obwieszczenia.

Rodzaj czynności

Rodzaj pojazdu

Wysokość opłaty brutto

usunięcie pojazdu (dojazd, powrót, załadunek, holowanie, rozładunek)

rower, motorower

motocykl

pojazd o dmc do 3,5 t. i ciągnik

pojazd o dmc powyżej 3,5 t. do 7,5 t.

pojazd o dmc. powyżej 7,5 t.

pojazd o dmc. powyżej 16 t.

1 199,00 zł

pojazd przewożący materiały niebezpieczne

1 459,00 zł

dmc. - dopuszczalna masa całkowita

Od usunięcia pojazdu odstępuje się, jeżeli przed wydaniem dyspozycji usunięcia pojazdu lub w trakcie usuwania ustaną przyczyny jego usunięcia. Jeżeli wydanie dyspozycji usunięcia pojazdu   spowodowało powstanie kosztów, do ich pokrycia jest obowiązany właściciel pojazdu wg poniższych stawek:
rower lub motorower - 52,50 zł,
motocykl - 104,50 zł,
pojazd o dmc. do 3,5 t. - 229,50 zł,
pojazd o dmc. powyżej 3,5 t. do 7,5 t.-287 zł,

pojazd o dmc. powyżej 7,5 t. do 16 t. - 406,50 zł,
pojazd o dmc. powyżej 16 t. -  599,50 zł,

pojazd przewożący materiały niebezpieczne - 729,50 zł.

Ustalono wysokość opłaty za przechowywanie pojazdów usuniętych z dróg Powiatu Bełchatowskiego na parkingu strzeżonym w następującej wysokości (opłata za każdą rozpoczętą dobę parkowania brutto):

rower lub motorower  - 5 zł,
motocykl - 7,50 zł,
pojazd o dmc. do 3,5 t. i ciągnik - 10 zł,
pojazd o dmc. powyżej  3,5 t. do 7,5 t. - 12 zł,
pojazd o dmc. powyżej 7,5 t. do 16 t.  - 18 zł,
pojazd o dmc. powyżej 16 t.  -  50 zł,
pojazd przewożący materiały niebezpieczne - 80 zł.

Most na Mielczarskiego będzie przebudowany

Radni wyrazili zgodę, by powierzyć Miastu Bełchatów wykonanie zadania w zakresie zarządzania drogami powiatowymi pod nazwą : „Przebudowa mostu w ciągu ulicy Mielczarskiego w Bełchatowie”. Jeszcze we wrześniu ub. roku zostało zawarte porozumienie, które obejmowało wykonanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej dla tego przedsięwzięcia. Wartość robót związanych z remontem obiektu mostowego wynosi 423 870,90 zł (netto). Przedmiotowe zadanie będzie realizowane przez Miasto Bełchatów. Powiat Bełchatowski przekaże dotację w kwocie do 100 000 zł, z przeznaczeniem na tę przebudowę.

Reguły reklamowania się w obiektach PCS

Z dotychczasowego cennika usług Powiatowego Centrum Sportu w Bełchatowie wykreślono pozycje dotyczące wynajmowania powierzchni reklamowych, powierzchni pod automaty vedndingowe, pod stoiska gospodarcze związane z wystawami, giełdami czy targami. Nie znaczy to jednak, że te wymienione usługi są niedostępne. Zainteresowane osoby mogą z nich korzystać, ale warunki korzystania z oferty zostaną określone indywidualnie w umowie zawartej z Dyrektorem PCS. Radni doprecyzowali kwestię ustalania cennika za korzystanie z pozostalej oferty Powiatowego Centrum Sportu. Otóż zmiany wysokości cen usług sportowo – rekreacyjnych PCS będą dokonywane zawsze uchwałą Zarządu Powiatu w Bełchatowie. Dodać należy, że ceny standardowych i zarazem najpopularniejszych usług, nie uległy zmianie. Szczegółowy cennik  znajduje się na stronie internetowej PCS.

Agnieszka Zawodzińska, Wydział Promocji i Rozwoju Powiatu