Piątek 29 marca 2024

Więcej wykroczeń, mniej przestępstw kryminalnych. Policja podsumowała rok 2016

W Komendzie Powiatowej Policji w Bełchatowie odbyła się odprawa służbowa podsumowująca miniony rok. Według danych policji wykrywalność przestępstw kryminalnych była satysfakcjonująca, czas reakcji na zgłoszenia był krótszy, w wypadkach drogowych było mniej ofiar śmiertelnych, a efekty działań profilaktycznych były dobre.
IMG_4659
W spotkaniu uczestniczył Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski, inspektor Dariusz Walichnowski, zastępca Komendanta Wojewódzkiego w Łodzi, samorządowcy oraz zaproszeni goście. Wyniki pracy bełchatowskiej policji w roku 2016 omówił I zastępca Komendanta Powiatowego w Bełchatowie mł. insp.Tomasz Jędrzejczyk.

Od stycznia do grudnia 2016 roku wzrosła liczba przestępstw, odnotowano ich 2249 (w 2015 -2122). Jednocześnie nastąpił wzrost wykrywalności przestępstw do 1703 w 2016 roku, gdzie w 2015 roku wykrytych było 1622. Wzrostowi przestępczości ogólnej towarzyszył spadek przestępstw kryminalnych (w 2016 r. - 1192, w 2015 r. - 1202). Poziom wykrywalności przestępstw kryminalnych ukształtował się na poziomie roku poprzedniego.

W ostatnim roku w naszym powiecie było bezpieczniej. W 2016 roku spadła liczba przestępstw kryminalnych, które w ocenie społecznej są bardziej dolegliwe, w tym  przestępstw rozbójniczych, bójek i pobić, kradzieży cudzej rzeczy, kradzieży pojazdów, uszkodzeń mienia. Wykrywalność w tych kategoriach utrzymywała się na poziomie lat ubiegłych. Bełchatowscy mundurowi odnieśli wiele sukcesów. Niewątpliwym sukcesem bełchatowskiej policji było zatrzymanie na gorącym uczynku przez patrol WRD dwóch sprawców włamania do sklepu w Drużbicach. Następnie w wyniku pracy operacyjnej policjanci ustalili, że są oni sprawcami 20 włamań na terenie powiatu bełchatowskiego, 9 na terenie powiatu piotrkowskiego i 2 na terenie powiatu pabianickiego. W sprawie zabezpieczono 94 gram marihuany i odzyskano mienie wartości 10 000 zł. Policjanci odzyskiwali też skradzione samochody. Dużym sukcesem bełchatowskich policjantów było zlikwidowanie dwóch sklepów z dopalaczami. Ponadto zabezpieczono 452 roślin konopi indyjskich, 47,23 kg marihuany oraz 4,3 g amfetaminy. Funkcjonariusze zlikwidowali 17 upraw konopi indyjskich. Policjanci byli również skuteczni w walce z bandytyzmem stadionowym. Ratowali również życia ludzkie. Dzięki właściwej reakcji dyżurnych policjanci przyczynili się do uratowania życia 4 osobom, które podjęły próby samobójcze, w tym jeden przypadek dotyczył mężczyzny, który znajdował się w Hamburgu i zażył dużą dawkę leków.

Analiza policyjnych statystyk pokazuje, że wzrosła liczba wykroczeń z 5032 w 2015 roku do 6854 w 2016 roku, w tym liczba wykroczeń szczególnie uciążliwych z 3641 w 2015 roku do 4895 w 2016 roku. Za popełnione wykroczenia policjanci nałożyli 2798 mandatów, sporządzili 233 wnioski o ukaranie do sądu, w 3823 przypadkach zastosowali pouczenie sprawcy.  W porównaniu z 2015 r. odnotowano spadek interwencji domowych o 236, nastąpił natomiast ponad 100% wzrost interwencji zakończonych wszczęciem procedury niebieskiej karty. Dzielnicowi z terenu powiatu uczestniczyli w 648 posiedzeniach grup roboczych. Policjanci prowadzili szereg działań prewencyjnych ukierunkowanych na poprawę bezpieczeństwa, m.in. „Nielat/Wagarowicz”, „Bezpieczne Osiedle”, „Pub”, „Pies”, „Park” , „Bezpieczna woda”. W 2016 roku nastąpił wzrost zabezpieczanych imprez masowych z 56 do 61. Znaczna część tych imprez stanowią mecze piłki nożnej i siatkowej. W tych działaniach uczestniczyło ponad 2440 policjantów.

Sytuacja na drogach w powiecie bełchatowskim:

Ruch drogowy 2015 r. 2016 r.
Wypadki drogowe  160 191
Liczba ofiar śmiertelnych 17 14
Liczba rannych 215 257
Kolizje drogowe 724 732

Głównymi przyczynami wypadków powodowanych przez kierujących są: nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe przejeżdżanie w okolicach przejść dla pieszych. Natomiast niezmiennie od kilku lat do najczęstszych „grzechów” popełnianych przez pieszych należą nieostrożne wejście na jezdnię przed pojazdem, wejście na jezdnię na czerwonym świetkle i przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym.  Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego nałożyli 10808 mandatów, sporządzili 470 wniosków o ukaranie do sadu, zastosowali 1716 pouczeń. Policjanci z bełchatowskiej drogówki przebadali na zawartość alkoholu ponad 16 tysięcy kierujących. Oprócz działań represyjnych podejmowanych wobec uczestników ruchu drogowego w sposób rażący łamiących przepis , mundurowi prowadzili na terenie powiatu wiele akcji prewencyjnych (pasy, niechronieni, alkohol i narkotyki, odblaski, prędkość, trzeźwy poranek). Kierując się troską o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży,  a także zwiększeniem świadomości osób dorosłych, w tym i seniorów, policjanci uczestniczyli w wielu spotkaniach profilaktycznych.

Komendant zaakcentował znaczenie współpracy i wsparcia Policji przez samorządy. Otrzymane środki zostały przeznaczone na sfinansowanie służb ponadnormatywnych ( 314 dodatkowych patroli),  sfinansowanie remontów jednostek, zakup psów służbowych i sprzętu komputerowego, narkotesterów, analizatorów wydechu. Starostwo Powiatowe w Bełchatowie przekazało: 21 000 zł. – służby ponadnormatywne, 30 000 zł.– sprzęt komputerowy, 5 000 zł. – narkotestery. Komendant przedstawiając strukturę Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie, podkreślił fakt, że w każdej gminie funkcjonuje posterunek policji, co sprawia, że policja jest bliżej obywateli. Wskazał, że w naszej jednostce jest 214 etatów policyjnych, w tym dwa refundowane ze środków gminy Kleszczów oraz 8 wakatów.